Haberler

Hırvat jeotermal geliştiricisi, Slatina-3 projesinde sondaj izni aldı

Slatina, Hırvatistan üzerinden görünüm (kaynak: Google Haritalar, ekran görüntüsü)
Merve Uytun 20 Eyl 2022

Hırvat jeotermal firması EES Dravacel'e Slatina'da planlanan 20 MW'lık jeotermal santral için bir arama kuyusu açması için Yer İzni verildi.

Hırvat anonim şirketi EES Dravacel energetika d.o.o (Dravacel), Hırvatistan Cumhuriyeti Mekansal Planlama ve İnşaat Bakanlığı ile Mekansal Planlama ve Devlet Önemi İzinleri için Devlet Mülkiyet ve İdaresi’nden bir Yer İzni aldığını duyurdu. Bu izin ile sondaj kulesi, Slatina GT-1 arama kuyusunun sondajına hazırlık olarak Slatina-3 proje alanına hareket edebilir.

Daha önce bildirildiği gibi, Guerney merkezli enerji üreticisi Cindrigo Holdings Ltd.’nin bir yan kuruluşu olan Cindrigo Geothermal Ltd. (Cindrigo), Dravacel’de %90 hisse satın aldı. Dravacel şu anda şirketin 20 MW’lık bir jeotermal enerji santrali geliştirmeyi planladığı Kuzey Hırvatistan’daki Slatina’da bir jeotermal arama lisansına sahip. Bu satın alma, Cindrigo’nun 2030 yılına kadar 1.000 MW’a kadar sözleşmeli lisansı güvence altına almaya yönelik uzun vadeli büyüme stratejisinin bir parçası.

Cindrigo ayrıca, Şirketin en büyük hissedarı olan Danir AB’den 18 milyon SEK (yaklaşık 1,68 milyon ABD Doları) kredi temin ettiğini duyurdu. Kredinin bir kısmı, jeotermal projenin ön gelişimini ilerletmek için Dravacel için sermaye olarak kullanılacak.

Kaynak: ThinkGeoEnergy