Haberler

Hırvatistan, jeotermal için ayrılmış 10 MW ile yenilenebilir enerji ihalesi başlattı

Hırvatistan'daki Turboden'in Velika Ciglena jeotermal enerji santrali (kaynak: Turboden)
Merve Uytun 6 Nis 2022

Hırvatistan, 10 MW'a kadar jeotermal projeleri de kapsayan yenilenebilir enerji projeleri için bir ihale başlattı.

Yerel olarak bildirilen bir habere göre, Hırvat elektrik ve gaz düzenleyicisi Hrvatski Operatörü Trzista Energije (HROTE), geliştiricilere 322 MW yenilenebilir enerji kapasitesi tahsis etmek için bir açık artırma başlattı.

30 Mart 2022’de, Avrupa Komisyonu tarafından onaylanan bir destek programı temelinde, Hırvat elektrik ve gaz düzenleyicisi Hrvatski Operatörü Trzista Energije (HROTE), bir piyasa aracılığıyla YEK’ten elektrik üretimini teşvik etmek için halka açık bir ihale çağrısı yayınladı. Prim sistemi, HROTE’nin, sözleşmeye bağlanan referans değer ile elektriğin piyasa fiyatı arasındaki fark ödediği bir teşvik sistemidir. Yeni projeler için toplam kota, HROTE tarafından yürütülen teşvik sisteminde mevcut portföyün yaklaşık %60’ı olan 630 MW’dır.

Genel özellikler:

  • 500 kW’tan büyük güneş enerjisi santralleri
  • 10 MW’a kadar (dahil) 500 kW’tan büyük hidroelektrik santralleri
  • 3 MW’tan büyük rüzgar santralleri
  • 5 MW’a kadar ve dahil olmak üzere 500 kW’tan büyük biyokütle enerji santralleri
  • 2 MW’a kadar ve dahil olmak üzere 500 kW’tan büyük biyogaz santralleri
  • 500 kW’tan büyük jeotermal enerji santralleri

Açık davet, projelerin teklif verebilmesi ve gereken şartların sağlaması için 60 gün sürecek, bundan sonra 15 gün süreyle kamu ihalesi yapılacak ve proje sahipleri teklif verebileceklerdir. İhale, 300 MW rüzgar ve güneş, 8 MW biyokütle ve biyogaz, 4 MW küçük hidroelektrik santraller ve 10 MW jeotermal santraller için teknolojiye göre yeni projelere özel olarak açılacak.

HROTE, yürütülen kamu ihalesine dayanarak, belirli teknolojiler için kota dolana kadar en uygun teklif edilen kıyaslama temelinde en uygun teklif sahiplerinin seçimine karar verir. Teklifleri sözleşmenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 12 yıl süreyle kazanan proje sahipleri ile 4 yıl süre ile üretim tesisi inşa etmek, sürekli işletmeye almak ve işletme statüsü kazanmak için 4 yıl süreli proje sahipleri ile piyasa prim sözleşmesi akdedilecektir.

Seçilen projelere 12 yıllık garantili prim sözleşmeleri verilecek ve 2024’te enerji sağlamaya başlamaları gerekecek. PV için tavan, rüzgar enerjisi için 495,63 HRK (72,40$)/MWh ve 460,91 HRK/MWh olarak belirlendi.

Açık artırma, HROTE tarafından düzenlenen büyük ölçekli yenilenebilir enerji kaynakları için 2.2 GW’lık bir dizi ihalenin bir parçasıdır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy