Haberler

Hollanda belediyelerinin jeotermal enerji kullanımına yoğun ilgisi

LOC 400 sondaj kulesi, Huisman tarafından Lahey, Hollanda'da (kaynak: Huisman)
Merve Uytun 6 Eyl 2021

Diğer enerji kaynaklarına yerel muhalefet ve temiz ısı talebi ile Hollanda'da giderek daha fazla belediye jeotermal enerji arıyor.

Rüzgar çiftliklerine ve güneş alanlarına karşı artan direnç nedeniyle, Hollanda’daki birçok belediye jeotermal enerjinin sunduğu fırsatları araştırıyor. Bu sürdürülebilir kaynak hakkında hala birçok soru var. Ne kadar ısının çıkarılabileceği ve projelerin gerçekçi olup olmadığı belirsizdir. Ve herkes bundan da memnun değil, bu yüzden Gemeente.nu.

Lahey, Utrecht ve Zwolle, ayrıca Pijnacker-Nootdorp, Nieuwegein ve Westland. Jeotermal enerjiye gözlerini dikmiş büyük belediye gruplarından sadece birkaçı. Topraktan gelen enerji veya jeotermal enerji yükselişte. Jeotermal Hollanda sektör organizasyonuna göre, ülkemizde şu anda derin yeraltından ısının çıkarıldığı yaklaşık yirmi yer var ve bu sayı hızla artıyor. Diğerlerinin yanı sıra Brabant, Gelderland, Groningen ve Kuzey Hollanda’da düzinelerce proje yolda.

Jeotermal ısı hedeflerine yönelik erken zorluklar

2012 yılında Lahey, jeotermal enerjide belediye öncüsü oldu. Ülkenin ilk jeotermal ısıtma tesisi, binlerce eve sürdürülebilir ısıtma sağlamak için o yıl rezidansta açıldı. Ancak teknik ve mali sorunlar nedeniyle yıllar süren gecikmelerden sonra, evlerde asıl uygulama için sadece 2019 yılında yeşil ışık yakıldı. Bu süreç jeotermal enerjiyi çevreleyen erken zorlukları göstermektedir.

Bununla birlikte, belediyeler arasındaki coşku hızla artmaya devam ediyor. Bu yılın sonuna kadar her belediyenin Isı Dönüşümü Vizyonu hazır olması gerekiyor. Jeotermal enerji, İklim Anlaşması’nda kararlaştırıldığı gibi, evlerin ve binaların doğal gazsız ısıtılmasında önemli bir paya sahip olabilir.

Test alanlarında sondaj

Doğal Gazsız Mahalleler Programında, birçok pilot proje de büyük ölçüde denenmemiş teknolojiye odaklanıyor. Örneğin, Pijnacker-Nootdorp, Klapwijk’in yeniden geliştirilmesi sırasında Trias Westland’ın mevcut jeotermal ısı kaynağı aracılığıyla evleri doğal gazsız hale getirmeyi planlıyor. Temmuz ayının başında, başlangıçta yerel sera bahçeciliği için inşa edilmiş olan De Lier’de (Westland belediyesi) 345 ev bu kaynağa bağlandı. Zwolle ayrıca topraktan gelen ısıyı belediye test alanlarında kullanmak istiyor.

Jeotermal enerji için ‘keşif’ veya teknik araştırma eleştiriler de yapıldı. Denetçi Devlet Maden Denetimi (ODM), jeotermal şirketlerindeki güvenlik kültürünün zayıf olduğu ve jeotermal enerji üretiminin kendisinin hala riskli olduğu konusunda ısrar etti. Haziran ayında Sayıştay, merkezi hükümetin içme suyu kaynaklarını jeotermal enerji için sondaj risklerine karşı yeterince korumadığına dikkat çekti. Jeotermal borulardan kaynaklanan sızıntılar içme suyu katmanlarını kirletebilir. Mevzuat bunu bir içme suyu koruma yöntemiyle engellemelidir.

Jeotermal enerji, özellikle de ‘geleceğin enerji kaynağı’ olma potansiyeli hakkında hala pek çok şey belirsiz. Katmanların derinliği ve içlerindeki sıcaklık hakkında güvenilir bir kavrayış elde etmek için sondaj dahil çok sayıda araştırmaya ihtiyaç var. Yeraltının su geçirgenliği, jeotermal ısı ekstraksiyonu için de önemli. Bu faktörler, ne kadar ısının alınabileceğini ve projelerin gerçekçi olup olmadığını belirler.

Hayal kırıklığı yaratan verim

Örneğin, Zwolle, sürdürülebilir jeotermal ısıya yönelik araştırmalardan sonra beklentileri 6,6’dan 3,3 MW’lık  bir düşüşle yarıya indirmek zorunda kaldı. Bununla birlikte, Overijssel belediyesi Zwolle-Noord’da keşif sondajı yapmak için bu yılın başında bir Avrupa sübvansiyonu aldı. Sübvansiyonun verilmesinin nedeni, daha küçük kuyular için daha da yenilikçi bir sondaj yönteminin kullanılmasıdır. Bu teknoloji ile dünyanın daha ince katmanlarından jeotermal ısı üretimi iki katına çıkarılabilir, böylece daha küçük jeotermal kaynaklar da karlı hale getirilebilir.

Zwolle’deki test sondajı 2022’nin ortalarında başlayacak. Bu başarılı olursa, şehir Holtenbroek bölgesini bir jeotermal ağa bağlamak istiyor. İki Zwolle konut şirketi ve birkaç eğitim kurumu da dahil olmak üzere potansiyel alıcılarla şimdiden anlaşmalar yapıldı. Bundan sonra proje diğer ilçelere de yayılabilir. Meclis Üyesi Monique Schuttenbeld’e göre,  jeotermal enerjiye geçişte kritik eşik 3800 ev. Belediye meclis üyesine göre, daha küçük sayılar için teknik bir tesisin inşası ticari açıdan uygun değil.

Utrecht umut verici

Utrecht, hükümet tarafından finanse edilen SCAN programından ilk araştırma sondajının habercisi olacak (harfler ‘Hollanda’da Jeotermal Isı için Sismik Kampanya’ anlamına geliyor). Şehrin doğusundaki bölge çok uygun görünüyor çünkü orta Hollanda’nın büyük bir bölümünden geçen birbirinin altında dört kayaç tabakası var. Utrecht yakınlarında sondaj bu nedenle ülkenin diğer bölgeleri için faydalı bilgiler sağlayabilir. Jeotermal sondajı çok fazla hazırlık gerektirir: sondaj matkabı ancak 2023’te toprağa girebilir. Araştırma, üç kilometre derinlikte sondaj, ölçüm ve test arasında gidip gelerek bir yıl kadar sürebilir.

Utrecht koleji, Mayıs ayı sonundaki bir konsey mektubunda yüksek beklentilerden bahsetti. Jeotermal enerji, mevcut bölgesel ısıtmayı daha sürdürülebilir kılmak için en önemli potansiyel enerji kaynağı olacaktır. Belediye bunu 2016’dan beri araştırıyor. Eyalet de işin içinde ama lider, bilgi kurumları ve enerji şirketlerinden oluşan bir ağ olan Warmtebron Utrecht. Yedi tanesi Utrecht’te ve ikisi bitişik Nieuwegein’de olmak üzere yirmi lokasyon daha önce ultra derin jeotermal enerji (beş ila yedi kilometre) potansiyelleri açısından incelenmişti. Rijnenburg’da iki yer ve Nieuwegein’de bir yer en uygun gibi görünüyor.

Yerelde yaşayanları dahil edin

Nieuwegein’de, arama alanının kanıtını yetersiz bulan sakinlerden çok sayıda eleştiri geldi. SCAN sondajı için kesin yer seçimi bilindiğinde, Utrecht bir katılım süreci başlatacak. Bir sondaj kulesinin inşası, çok fazla inşaat trafiği ve gürültü rahatsızlığı gerektirirken, işletme sırasındaki sorun sınırlı. Belediyeye göre, bu gelişmeye mümkün olduğunca çok sayıda sakinin dahil edilmesi önemli.

Kaynak: ThinkGeoEnergy