Haberler

Hollanda jeotermal sektörü 2 milyar Euro hibe alacak

Baarlo, Limburg, Hollanda (kaynak: flickr/ jacjanssen, creative commons)
Merve Uytun 8 May 2023

Hollanda İklim ve Enerji Bakanı, onaylanan 2 milyar Euro hibe sayesinde, 18 yeni jeotermal proje geliştirileceğini duyurdu.

Hollanda İklim ve Enerji Genel Müdürlüğü, önümüzdeki yıllarda en az 18 yeni jeotermal proje için 2 milyar Avro hibe verileceğini duyurdu. Bu, 2022 turuna ilgi gösterilmesinin ardından, ülkenin 2023 sürdürülebilir enerji geçiş sübvansiyon planının (SDE++) bir parçasıdır.

Şu anda yönetilen 22 jeotermal proje var veya henüz gerçekleştirilmemiş SDE++ kararları var. Yeni duyuru ile Hollanda’daki toplam jeotermal proje sayısının 50’nin üzerine çıkması bekleniyor. Geothermie Nederland’a göre bu projeler, ülkedeki evlerin %7’sinin veya %25’ine kadar sürdürülebilir ısı üretimi sağlayabilecek.

Geothermie Nederland Başkanı Hans Bolcher, “  Son yıllarda Hollanda’da elektriğe çok fazla önem verildi. Hollanda’nın tamamını elektrikle sürdürülebilir bir şekilde ısıtamazsınız. Neyse ki, büyük ölçekli sürdürülebilir ısı üretimi söz konusu olduğunda artık net bir değişiklik görüyoruz” diyor.

Ancak Bolscher, yeni ve gelecekteki jeotermal enerji projelerinin gelişimini hızlandırmak için paranın yeterli olmayacağı konusunda da uyardı ve şöyle devam etti: ”Sürdürülebilir bir şekilde üretilen ısıyı fiilen kullanabilmek için daha fazla ısı ağına ve depolama çözümüne hızla ihtiyaç duyuluyor. Bu, hükümetler,  jeotermal şirketler ve diğer paydaşlar arasında koordineli bir yaklaşım gerektirirEkonomi İşleri ve İklim Politikası Bakanlığı liderliğindeki özel bir Görev Gücü bununla ilgilenmeli. 

2022’nin sonlarında, Hollanda Senatosu , jeotermal enerjinin çıkarılması için ayrı bir izin yapısı oluşturmak üzere ülkenin Madencilik Yasasında bir değişiklik yaptı. Bu değişikliğin 2023 yılının 2. çeyreğinde yürürlüğe girmesi beklenmektedir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy