Haberler

Hollanda sera operasyonlarının yarısı jeotermal ile ısıtılabilir

Seralar arasında sondaj kulesi, Hollanda (kaynak: Huisman)
Merve Uytun 16 Mar 2022

Geothermie Nederland, Hollanda'daki sera işletmecilerinin ısıtma talebinin %50'ye kadar jeotermal ile karşılanabileceğini tahmin ediyor.

Geothermie Nederlands, jeotermal enerjinin gelecekte Hollanda ısı ihtiyacının yüzde 25’ini ve seracılık için yüzde 50’den fazlasını sağlayabileceğini umuyor. Ancak bir dizi darboğaz (örneğin SDE++ destekli bir projenin en geç faaliyete geçmesi gereken dört yıllık süre gibi) projeleri tehdit ediyor.

Başkan Hans Bolscher, gecikmeli izin verilmesi veya ısı talebinin karmaşıklığı nedeniyle bunun genellikle mümkün olmadığını açıklıyor. ‘Bu, halihazırda tonlarca paranın yatırıldığı bir projenin durması gerektiği ve çok az proje hayata geçirildiği için uzman şirketlerin yurtdışına yatırım yaptığı anlamına gelebilir.’ Bu nedenle Geothermie Nederland, izin sürelerinin altı yıla kadar uzatmayı teklif ediyor.

Overijssel’deki IJsselmuiden’deki Koekoekspolder seracılık alanındaki Greenhouse Geopower’ın yeni sondaj yeri, durma tehlikesiyle karşı karşıya olan bir projedir. Proje direktörü Radboud Vorage, çıkarma planının onaylanmasının tamamlanmasının iki buçuk yıl sürdüğünü, kağıt üzerinde ise altı ay sürdüğünü açıklıyor.

Wayland Energy Direktörü Ewald Pelser, “[Proje] farklı ilgi alanlarına sahip bir gerilim alanında gezinmeye devam ediyor”, diyor.

Gerekli izinler

Geçen sonbahar, Koekoekspolder için gerekli izinler tam zamanında verildi, böylece sondaj Nisan ayında başlayabilir. Vorage, izin sürecinin yavaş ilerlediğini anlıyor, çünkü jeotermal enerji henüz net bir değerlendirme kriteri bulunmayan “alandır”.

İkinci bir darboğaz olarak Bolscher, halen petrol ve gazın çıkarılmasına dayanan Maden Yasası’ndan bahseder. Geothermie Nederland, Ekonomik İşler ve İklim Politikası Bakanlığı ve Lahey’deki politikacılarla yasa değişikliği konusunda görüşmelerde bulunuyor. Bunlar, son tarihler, daha iyi standartlar ve Madenlerin Devlet Denetlenmesi, TNO, Maden Konseyi ve belediyeler gibi tarafların rolü ile ilgilidir.

“Hükümet jeotermal enerjinin önemini görüyor ve fikirlere katkıda bulunmak istiyor, ancak bu bizim istediğimizden daha yavaş oluyor. Öte yandan, jeotermal enerji ile sadece yaklaşık on yıldır ciddi bir şekilde ilgileniyoruz ve bu gerçekten şekillenmeye başlıyor” diyor Jeotermal Hollanda başkanı.

Zor nokta

SDE++ sübvansiyonlarının verilmesi de çetrefilli bir konudur. Bolscher, jeotermal enerji için ihtiyaç duyulanlarla daha uyumlu olması için Temsilciler Meclisi üyeleri ve Ekonomik İşler ve İklim Politikası Bakanlığı ile mevcut sistemdeki değişiklikler hakkında yoğun görüşmelerde bulunuyor.

Yeni koalisyon anlaşması bunun için yeterli başlangıç ​​noktaları sağlıyor. 2023’ten önce çeşitli SDE alanları arasında ‘kapılar’ olacak. 2022’den önce, şimdi de mevcut olan jeotermal enerji için SDE sübvansiyonu almak için hala sıkı bir şekilde lobi yapıyoruz.”

Greenhouse Horticulture Hollanda’da Greenhouse as Energy Source program yöneticisi Piet Broekharst, sera bahçeciliğinde jeotermal enerji projelerine iki yıldır hiçbir SDE++ sübvansiyonu verilmediğini belirtiyor. Ona göre, kârsız projelerin üstünü finanse etmeyi amaçlayan sübvansiyon, yanlış bir ısı referansına dayanıyor.

Yüksek gaz fiyatı, SDE++ sübvansiyonuna yerleştirilme şekli nedeniyle Bolscher’i endişelendiriyor. Bu hayal kırıklığı yaratıyor ve kimse bunun yapısal olup olmadığını bilmiyor. Ancak sektörümüzle doğru yoldan sapmak istemiyoruz ve enerji geçişine nasıl katkıda bulunabileceğimize hükümetle birlikte bakmaya devam ediyoruz. Jeotermal enerji, muazzam potansiyele sahip bir sektör olmaya devam ediyor.”

Kaynak: ThinkGeoEnergy