Haberler

Hollanda’da doğal gazdan jeotermal’e geçiş

Şehir manzarası, Delft, Hollanda (kaynak: flickr/ bert knottenbeld)
Merve Uytun 13 Eki 2021

Bir makalesinde Wilma Berends, Hollanda'nın doğal gazdan jeotermal ısıtmaya geçişte karşılaştığı zorlukları anlatıyor.

Bir makalesinde, Wilma Berends, Hollanda’da jeotermal ısıtmayı benimsemenin büyük fırsatlarını ve gelişmeyi yavaşlatan çeşitli zorlukları vurguluyor.

Şu anda, Hollanda’daki tüm hanelerin yaklaşık %90’ında doğal gazla çalışan bir merkezi ısıtma kazanı bulunmaktadır. Hollanda’nın 2030’da 50 PJ ve 2050’de 200 PJ potansiyelini belirten Jeotermal Master Planına rağmen, Lahey ve Westland’de sadece birkaç bin ev ısıtma için jeotermal enerji kullanıyor. Ayrıca, birçok ısıtma şirketi jeotermal enerjiyi şebekelerine dahil etmek için şimdiden planlar yaptığı için isteksizlik gibi bir sıkıntı da yok.

Öyleyse neden Hollanda, teknolojiye tam olarak bağlı değil?

Berends, Hollanda’da daha fazla şirketin jeotermal enerji üretmesini engelleyen birkaç engeli vurguluyor:

  • Lisans süreci, şirketlerin jeotermal geliştirme için üç farklı izin almasını şart koşuyor. İzin başvurusunun kanunen sadece 45 hafta sürmesi gerekmesine rağmen, uygulamada 80 haftaya kadar uzayabilmektedir. Bir izin başvurusu ayrıca altı farklı kuruluştan geçmelidir.
  • Jeotermal kalkınma için sübvansiyon eksikliği var. İyi haber şu ki, Temsilciler Meclisi 2023’ten itibaren sübvansiyon fırsatlarının sayısını artırmaya karar verdi.

Dünyanın çeşitli yerlerinde olduğu gibi, Hollanda’da da jeotermal gelişmeyi teşvik etmek için daha fazla devlet desteğine ihtiyaç duyulacak. Wilma Berends’in görüş yazısının tamamı için lütfen aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

Kaynak: ThinkGeoEnergy