Haberler

Hollanda’da Yeşil ısıtma ağı genişletiliyor

Greenbrothers Serası, Hollanda (kaynak: şirket/ facebook)
Merve Uytun 1 Ağu 2022

Hollanda Ulusal Büyüme Fonu tarafından desteklenen ısıtma ağının Wilgenlei sera bahçecilik alanına genişletilmesi, NieuweWarmteNu'nun 12 toplu ısı projesinden biridir.

NieuweWarmteNu’nun bir parçası olarak (NewHeatNow!) Hollanda Ulusal Büyüme Fonu tarafından finanse edilen toplu ısı projesi, artık ısı ve jeotermal enerji kullanan mevcut bir bölgesel ısıtma ağı Wilgenlei sera bahçecilik alanına genişleyecektir. Genişletme, 4,3 milyon Euro’luk bir sübvansiyon alacak.

Lansingerland Belediyesi, AgroEnergy, Wilgenlei ısı kooperatifi ve Portland Isı Kooperatifi ile birlikte sübvansiyon için başvuruda bulunur. Lansingerland’daki bazı seralar halihazırda artık ısı ve jeotermal ısı kullanan bir ısı şebekesine bağlı olduğundan, taraflar Wilgenlei’nin de ağa bağlanması için başvuruda bulundular.

Wilgenlei Heat Cooperative Yönetim Kurulu Başkanı Maikel van den Berg, “Wilgenlei Heat Cooperative olarak sürdürülebilirlik açısından bu artıştan çok memnunuz” dedi. Roca ağına bağlantı, kısa vadede artık ısı kullanarak sağlıklı sebzeler ve güzel çiçekler üretmemizi sağlıyor.”

NieuweWarmteNu! 26.000 konut ve 800 hektara kadar sera bahçeciliğinin gazdan jeotermal, artık ısı ve güneş termal gibi daha sürdürülebilir ısı kaynaklarına geçişini kolaylaştırmayı amaçlayan bir konsorsiyumdur.

Ulusal Büyüme Fonu’ndan toplam 200 milyon Euro konsorsiyumun yönetimi altındadır. NWN! şu anda 12 toplu ısı projesini ve 6 yeniliğin gösterimini desteklemektedir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy