Haberler

Hollanda’daki Leeuwarden projesi için sondaj yakında başlıyor

Leeuwarden projesinde donanım, Hollanda (kaynak: Waarmte Leeuwarden)
Merve Uytun 3 Ağu 2021

Sondaj kulesinin kurulmasıyla birlikte, Waarmte Leeuwarden'in jeotermal ısıtma projesinin sondajı, Leeuwarden, Hollanda yakınlarında başlamak üzere.

Jeotermal geliştirme ortak girişimi Waarmte Leeuwarden, web sitesinde, bu ayın başlarında Temmuz-Ağustos aylarında yapılacak bir test sondajı için sondaj kulesi tedarik etmek üzere DrillTec Nederland BV ile bir sözleşme imzalandığını duyurdu.

Warmte van Leeuwarden, Bouwgroep Dijkstra Draisma, Ennatural, Energie Beheer Nederland (EBN) ve Shell’in bir girişimidir. Bu dört şirket bir konsorsiyumda birleşti ve son yıllarda Leeuwarden’deki jeotermal enerji olanaklarını araştırdı veya şu anda araştırıyor. Proje, Hollanda’daki yerel bölgesel ısıtma ağları ve işletmeler için ısı sağlamayı planlıyor.

DrillTec, jeotermal enerji alanında lider ve küresel olarak aktif bir sondaj yüklenicisidir. VarioRig VDD370.2 seçildi, bu elektrikli sondaj kulesi otomatiktir ve tüm gürültü ve güvenlik standartlarını karşılar. Hoogeveen’den Mühendislik Ortakları (WEP) sondaj denetimi için sözleşme imzaladı. WEP, Hollanda’daki hemen hemen tüm jeotermal enerji projelerinde yer almış çok deneyimli bir taraftır.

VarioRig, Almanya’dan Nobelweg lokasyonuna seferber edildi. Teçhizat inşa edildikten sonra, kulenin demobilizasyonu ve son test dahil olmak üzere yaklaşık altı hafta sürecek olan sondaja başlamak mümkün olacak. Sondaj yaklaşık dört hafta sürecek. (Teçhizatın kurulumundan iyi bir videoya buradan Felemenkçe olarak erişilebilir)

O zamandan beri sondaj kulesi kuruldu ve dün spud öncesi toplantı yapıldı.

Kaynak: ThinkGeoEnergy