Haberler

İhale – Japonya’da süper kritik jeotermal akışkanlar üzerine araştırma

Fuji Dağı manzaralı Tokyo gökdelenleri (kaynak: Morio, creative commons CC BY-SA 3.0)
Merve Uytun 15 Ağu 2022

Japonya'nın enerji ve teknoloji inovasyon ajansı NEDO, son başvuru tarihi 16 Ağustos 2022 olan süper kritik jeotermal akışkanların özellikleriyle ilgili bir anket için başvuru sahiplerine bir çağrı yayınladı.

3 Ağustos 2022’de duyurulan, bir Japon ulusal araştırma ve geliştirme ajansı olan Yeni Enerji ve Endüstriyel Teknoloji Geliştirme Organizasyonu (NEDO) aşağıdaki projeler için başvurular talep etmektedir.

Süper kritik jeotermal akışkanın özellikleri üzerine araştırma

Stratejik Enerji Planı, süper kritik jeotermal enerji üretimi gibi yeni nesil jeotermal enerji üretim teknolojilerinin “2050 yılına kadar karbon nötrlüğünün gerçekleştirilmesine” yönelik önemine işaret ediyor. Süper kritik jeotermal enerji üretimi, volkanik bir alanda derin yeraltında (yaklaşık 3 ila 5 km) süper kritik durumda (374°C sıcaklık, 22 MPa veya daha fazla basınç) jeotermal akışkan kullanır, bu nedenle geleneksel jeotermal enerji üretiminden daha büyüktür. Jeotermal enerji üretiminin tanıtımının daha da genişlemesine katkıda bulunması bekleniyor.

Şu anda NEDO, süper kritik jeotermal enerji üretimi gerçekleştirmek amacıyla yüksek jeotermal kaynak potansiyeline sahip dört bölgede (Hachimantai, Kakkonda, Yuzawa Nanbu ve Kokonoe) kaynak miktarı ve ekonomik değerlendirme için araştırma ve geliştirme yürütüyor. Bunlardan kaynak değerlendirmesi için rezervuarların yerini ve şeklini anlamanın yanı sıra jeotermal akışkanların özelliklerini de anlamak gerekmektedir.

Bu nedenle, bu araştırmada, dört bölgedeki jeotermal kaynak değerlendirmesine katkı sağlayacak, her bölgede tahmin edilen süperkritik jeotermal akışkanın özelliklerini (kökeni, üretim süreci, miktarı vb.) anlamak için bir anket yapacağız.”

  • Proje dönemi (planlanan) – 2022-2023
  • Başvuru dönemi – 3 Ağustos 2022’den 16 Ağustos 2022 öğlene kadar

Başvuru yönergeleri, teklif belgeleri vb. ile ilgili ayrıntılar aşağıdaki bağlantı aracılığıyla bulunabilir (tümü Japonca).

Kaynak: ThinkGeoEnergy