Haberler

İki Keşif Gezisi Kuzey Kanada’daki Jeotermal Potansiyeli Değerlendiriyor

Yellowknife, NWT/ Kanada, Con Mine arkadaki kuledir (kaynak: flickr/buck82, creative commons)
Merve Uytun 15 Ağu 2021

Quebec'teki INRS araştırmacıları, Kanada'nın kuzey kesimindeki Kuzeybatı Toprakları ve Kuzey Quebec'teki jeotermal potansiyeli araştırıyor.

Université du Québec sisteminin araştırma odaklı bir bileşeni olan Institut National de la recherche Scientifique (INRS), yakın zamanda Kanada ve Kuzey Quebec’in Kuzeybatı Topraklarında Yellowknife ve Nunavik’teki jeotermal potansiyeli araştıran iki keşif gezisinin ayrıntılarını paylaştı.

2020’de birkaç araştırma ekibinin seferleri COVID-19 salgını nedeniyle iptal edildi. Profesör Jasmin Raymond bu nedenle ekibinin öğrencilerini bu yaz tekrar sahada görmekten çok mutlu. Aslında, Kuzeybatı Toprakları ve kuzey Quebec’in farklı bölgelerinde üç proje yürütülüyor.

Bu bölgelerin kalbinde, INRS’den üç yüksek lisans öğrencisi, jeotermal enerji hakkındaki bilimsel bilgiyi genişletmek için kaya ve toprağı araştırmayı üstlendi.

Jeotermal enerjiden Yellowknife’a…

Büyük Köle Gölü yakınlarındaki bir kayalığın kenarında, Profesör Raymond ve öğrenci Dan Ngoyo Mandemvo kayadaki çatlakları ölçüyor. Bu saha çalışması, jeotermal potansiyelini belirlemede önemli bir faktör olan kayanın geçirgenliğini değerlendirmelerini sağlar.

Kuzeybatı Toprakları Jeolojik Araştırması ile işbirliği içinde, Con madeninde çalışmalarını yürütüyorlar.

“Eski bir altın madeni, şimdi suyla dolu. Isı pompaları sayesinde binaları ısıtabilen ve soğutabilen büyük bir jeotermal rezervuar sunar. ” – Jasmin Raymond, açık jeotermal laboratuvarın bilimsel yöneticisi

Con-Mine projesi geçmişte rapor edilmişti ve 2010-2011 yıllarında Yellowknife şehri için jeotermal ısıtma geliştirmesi planlanmıştı, ancak 2014’te uygulanabilir olmadığı görüldü.

Kayanın geçirgenliğine ek olarak, iki araştırmacı, eski arama sondajında ​​madenin eski havalandırma şaftlarındaki ve dışarıdaki sıcaklık profilini belirlemelidir. Sahada aramaya geldikleri bilgiler, Dan Ngoyo Mandemvo tarafından dijital bir model geliştirmek için kullanılacak. Bu model, jeotermal sistemin çalışmasını kopyalamak için yeraltı suyu akışını ve ısı transferi süreçlerini simüle edecektir. Kuzey’in jeotermal potansiyeline ilişkin INQ Araştırma Kürsüsü’nün sahibi Profesör Raymond, “Tüm saha verileri, madenden ne kadar enerji çıkarabileceğimizi bilmemizi sağlayacak” diyor.

… Nunavik’te termal depolama!

Binlerce kilometre ötedeki Nunavik’te, Profesör Raymond’un grubundaki araştırma görevlisi Félix-Antoine Comeau’nun gözetiminde iki ekip daha çalışıyor. Bu ekiplerin üyeleri, Whapmagoostui-Kuujjarapik ve Umiujaq köylerindeki jeotermal potansiyeli değerlendiriyor.

Whapmagoostui-Kuujjarapik’te öğrenci Hubert Langevin yeraltı termal depolamasına odaklanıyor. Jasmin Raymond, “Isı üretmenin, toprağa göndermenin ve kışın binaları ısıtmak için geri çekmenin mümkün olup olmayacağını belirler” diye açıklıyor. Öğrenci, bir ısıtma kablosu kullanarak, ısı enjeksiyon testleri ile toprağın termal özelliklerini test etmek için yola çıktı.

Biraz daha kuzeyde, Umiujaq’ta öğrenci David Moreno jeolojik oluşumları inceliyor. “Burada, yerden ısı çeken bir jeotermal ısı pompası kullanmayı düşünüyoruz. Bu yaklaşımla, binaları ısıtmak için permafrost’u soğutarak stabilitesine de katkıda bulunmak istiyoruz.”

Kaynak: ThinkGeoEnergy