Haberler

İngiliz jeotermal lityum oyuncusunun 7 milyon dolarlık kitle fonlama başarısı

ZeroCarbon Lithium şema modeli (kaynak: Cornish Lithium)
Merve Uytun 29 Haz 2021

Cornwall, İngiltere merkezli Cornish Lithium, jeotermal lityum projelerinin ilerlemesine yardımcı olmak için kitle fonlaması yoluyla 6 milyon GBP'yi (yaklaşık 7 milyon ABD Doları) başarıyla artırdı.

Cornwall, İngiltere merkezli Cornish Lithium, şirketin jeotermal ve sert kaya projelerini daha da ilerletmesine yardımcı olmak için toplam 6 milyon GBP (yaklaşık 7 milyon ABD Doları) toplayan bir kitle fonlaması kampanyasını başarıyla tamamladı.

İngiltere, Cornwall’da bulunan maden arama ve geliştirme şirketi Cornish Lithium Ltd, Crowdcube’deki kitle fonlaması kampanyasının başarısını duyurdu. Şirket ön kayıt yaptıran yatırımcılara fırsatı açtı ve 20 dakika içinde 6 milyon GBP hedefini yükseltti.

Cornish Lithium’un CEO’su ve Kurucusu Jeremy Wrathall şunları söyledi: “En son kitle fonlaması turumuz için bugüne kadar aldığımız destekten memnunuz. Ek finansman, Birleşik Krallık için bir pil metalleri merkezi oluşturma hedefimize yönelik ilerlemeye devam etmek için kullanılacaktır. Crowdcube’daki son bağış toplamamızdan bu yana hem jeotermal hem de maden iş akışlarımızda önemli ilerlemeler kaydettik. Ayrıca, Crown Estate’ten açık deniz arama ruhsatlarımızı almanın yanı sıra, yapılan ek finansman hibeleri ile Devlet desteğini almaya devam ettik.”

“2020’nin sonunda Lepidico lisansının alınması, Trelavour Projemizin önemli potansiyelini ortaya çıkarmamızı sağladı. Verileri bu yılın sonbaharında ilk kaynağımızı yayınlamamızı sağlayacak olan Trelaavour’daki ikinci sondaj kampanyamızı şimdi tamamladık. Ekibin şu anda farklı Doğrudan Lityum Ekstraksiyon (“DLE”) teknoloji sağlayıcılarından teknolojileri denediği jeotermal sular test tesisimizin inşaatını tamamladığımız United Downs’ta da büyük ilerleme kaydettik. Bu çalışma, Mart 2022’de United Downs’ta devreye almayı planladığımız pilot tesiste hangi teknolojinin en uygun olacağı konusundaki kararımızı bildirmemize yardımcı olacak.”

Cornish Lithium 7 Aralık 2020’de, Lepidico Ltd’nin (“Lepidico”) tescilli ve çevreye duyarlı L-Max® ve LOH-Max® proses teknolojilerini kullanarak, ilk sertleştirme sırasında elde edilen lityum mika numuneleri üzerinde nominal pil sınıfı lityum hidroksiti başarıyla ürettiğini duyurdu. Bu başarılı test sonuçlarının ardından Cornish Lithium, Lepidico’nun St Austell bölgesini kapsayan işleme teknolojisini kullanmak için özel bir lisans aldı. Şirket daha sonra Trelavor Projesi’ndeki ikinci sondaj kampanyasını tamamladı ve proje için nihai olarak projenin ölçeğini belirleyecek bir JORC kaynağı tanımlama çalışmaları devam ediyor. Ayrıca, granit içindeki mika minerallerinden lityumun çıkarılmasını optimize etmek için test çalışmaları yürütülmektedir. Bir Cornish mineral işleme danışmanlığı ve laboratuvarı olan Grinding Solutions Ltd tarafından, şu anda Cornish Lithium’un Trelavor Projesi’nden çıkarılan lityum içeren granitler üzerinde kullanmayı amaçladığı tesis tasarımını iyileştirmek için kullanılan bir gösteri mineral yoğunlaştırıcı tesisi inşa edildi. Kaynak beyanı ile birlikte bu çalışmanın sonuçları, Hükümetin Otomotiv Dönüşüm Fonu tarafından Nisan 2021’de verilen bir hibe ile kısmen finanse edilen projenin kapsam belirleme çalışmasına bilgi verecektir.

Cornish Lithium ayrıca, Cornwall’da (“CLiCCC Projesi”) Lityum ve Çin Kilinin (“Kaolin”) Ortak Üretimi potansiyelini değerlendirmek için Imerys ve sürdürülebilir üretim inovasyon danışmanlığı HSSMI ile ortaklaşa bir konsorsiyuma liderlik ediyor. CLiCCC Projesi, hem mevcut hem de tarihi kaolin operasyonlarından üretilen atık malzemeden lityum üretme potansiyelini değerlendirecek ve bu 1 milyon GBP değerindeki proje, Innovate UK’nin finansmanından faydalanacak.

7 Haziran 2021’de Cornish Lithium, United Downs’taki Jeotermal Su Test Sahası inşaatının tamamlandığını duyurdu. Saha, hem derin (Geothermal Engineering Ltd (“GEL”) ile işbirliği içinde GeoCubed tarafından sağlanan) hem de sığ jeotermal sularda (Cornish Lithium’un araştırma sondajlarından) çeşitli DLE teknolojilerini denemek için tasarlanmış bir test tesisidir. Test çalışması, bu son derece seçici teknolojilerden hangisinin Cornish jeotermal sularından düşük karbonlu lityum ekstraksiyonuna en uygun olduğunu belirlemek için tasarlanmıştır.

Birleşik Krallık Hükümeti’nin ‘İnşa Etme Fonu’ndan fon alan Şirket, şimdi ortağı Geothermal Engineering Ltd ile Cornwall’da 4 milyon GBP lityum çıkarma pilot tesisi inşa etmek için ilerliyor. Başarılı olursa, Şirket, bu pilot tesisin Cornwall genelinde çok daha büyük bir birleşik jeotermal ve lityum çıkarma endüstrisi için sahne oluşturacağına inanıyor.

Kitle fonlaması, ayrıntıları www.crowdcube.com/cornishlithium adresinde bulunabilen Crowdcube tarafından yürütülmüştür.

Kaynak: ThinkGeoEnergy