Haberler

İngiltere 270 milyon GBP yeşil ısıtma ağı proje fonu başlattı

Parlamento Binası, Londra, Birleşik Krallık (kaynak: flickr/ Russell Trow)
Merve Uytun 16 Eyl 2021

Birleşik Krallık, ısı pompaları, güneş enerjisi ve jeotermal enerji gibi düşük karbonlu teknolojilerin uygulanmasını desteklemek için 270 milyon GBP tutarında bir fon başlattı.

7 Eylül 2021’de hükümet tarafından duyurulan yeni 270 milyon GBP (yaklaşık 374 milyon ABD Doları) Yeşil Isı Ağı Fonu, yeni nesil enerji üretiminde yalnızca ısı pompaları, güneş ve jeotermal enerji gibi düşük karbonlu teknolojileri destekleyecek.

Isı ağları, binalara merkezi bir kaynaktan ısı sağlayarak, evlerin ve işyerlerinin gaz kazanları gibi bireysel, enerji yoğun ısıtma çözümlerine sahip olma ihtiyacını ortadan kaldırır. Şu anda Birleşik Krallık’ta yaklaşık 480.000 tüketiciye ısıtma ve sıcak su sağlayan 14.000’den fazla ısı şebekesi bulunmaktadır.

Önceki Isı Şebekeleri Yatırım Projesi (HNIP), 2018’den bu yana İngiltere ve Galler’deki planlar için 165 milyon GBP’den fazla finansman sağlamıştır.

Yeni Yeşil Isı Ağı Fonu (GHNF) ardıl planı, uygulamaların yalnızca ısı pompaları, atık ısı ve jeotermal kaynaklardan gelen enerji gibi düşük karbonlu ısı üreten teknolojileri içermeleri halinde desteklenerek daha da ileri gidecek.

Ardıl plan, ısı pompalarına yönelik pazar talebini harekete geçirmede önemli bir rol oynayacak, bu da önümüzdeki 15 yıl, tüketiciler için maliyetleri düşürecek ve insanları fosil yakıtlı kazanlardan kademeli olarak uzaklaşmaya teşvik edecek.

Enerji Bakanı Lord Callanan şunları söyledi: Önümüzdeki 15 yıl içinde insanların kademeli olarak gaz kazanlarından uzaklaşmalarını desteklediğimiz için, evlerimizi en ekonomik şekilde nasıl ısıtacağımıza yönelik yenilikçi çözümlerin bir karışımını bulmak hayati önem taşıyacak.

Yeşil Isı Ağı Fonu, çevreci yeni endüstrileri başlatmak ve düşük karbonlu teknoloji sektöründe yeni işleri desteklemek için ihtiyaç duyduğumuz, uygun maliyetli ve düşük karbonlu teknolojileri ilerletmemize de olanak sağlayacak.

Isı ağları şu anda Birleşik Krallık’taki genel ısıtma talebinin yaklaşık %2’sini karşılıyor olsa da, bağımsız İklim Değişikliği Komitesi (CCC), sürekli destekle 2050 yılına kadar %18’ini sağlayabileceğini tahmin ediyor – bu nedenle hükümet yatırımları teşvik ediyor.

Yeşil Isı Ağı Fonu’nun, 2050 yılına kadar tahmini 10.3 milyon ton toplam karbon tasarrufu sağlanmasını veya İngiltere’de bir yıl boyunca 4.5 milyon arabanın yollardan çekilmesine eşdeğer olması bekleniyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy