Haberler

İngiltere, Cornwall için dört yeni jeotermal proje duyuruldu

Wellhead, United Downs Deep Jeotermal Projesi, Cornwall/ İngiltere (kaynak: şirket)
Merve Uytun 6 Tem 2021

Geothermal Engineering Ltd ve Thrive Renewables, İngiltere'de 2026 yılına kadar planlanan 20 MWe ve 100 MW termal ile dört ek jeotermal enerji projesi için planlarını duyurdu.

Geçtiğimiz hafta paylaşılan bir yayında, İngiltere’nin ilk derin jeotermal elektrik santralini kuran Geothermal Engineering Ltd (GEL), Cornwall’da dört yeni derin jeotermal enerji santrali kuracağını duyurdu. Buna ek olarak, GEL’in Cornwall’daki United Downs Sanayi Bölgesi’ndeki enerji santrali, yeraltında 5.1 kilometrelik derinlikle 175C su kullanarak rekor kıran, Birleşik Krallık’ın ilk jeotermal buharını üretiyor. Şirket, bu yılın Ocak ayında elektrik ve ısı anlaşmaları imzaladı.

Her biri 5 MWe (Mega Watt elektrik) güç, Ulusal Şebekeye 7/24 ve yerel alan için 20 MW ısı enerjisi sağlaması beklenen Cornwall için planlanan dört yeni jeotermal sahada ön protokol imzalandı. Dört santralin hepsinden üretilen elektrik 45 bin eve elektrik sağlayacak. Her bir tesisin tamamlanması yaklaşık 18 ay sürecek ve dört tesisin de 2026 yılına kadar faaliyete geçmesi bekleniyor.

GEL and Thrive Renewable’ın United Downs’daki öncü jeotermal tesisi şu anda 175C’de jeotermal buhar üretiyor ve bu buhar Ulusal Şebekeye yaklaşık 3 MWe güç sağlayacak şekilde ve 2022’de ilk elektriğini sağlama yolunda ilerliyor. Cornwall, tesisin üretmesi beklenen 2,5 MW sıcak suyun kullanılması için onay süreçlerinde. Langarth’ta planlanan büyük bir konut geliştirmede de 10 MW’a kadar ısı kullanılması bekleniyor.

Geothermal Engineering Ltd Genel Müdürü Ryan Law şunları söyledi: “Petrol ve gazdan enerji geçişi yaparken, Birleşik Krallık’ta derin jeotermal enerji için inanılmaz derecede heyecan verici bir zaman. United Downs’ta teknolojinin işe yaradığını kanıtladık, finansmana sahibiz ve şimdi deneyimli ekibimizin üzerinde çalışmaya hazır olduğu dört ek sahamız var. Önümüzdeki 20 yıl içinde hedefimiz, jeotermal kaynaklardan 500 MW’ın üzerinde güç üretmek ve bunu Birleşik Krallık’taki en önemli ve güvenilir temel güç kaynaklarından biri haline getirmektir.”

Thrive Renewables plc’nin Genel Müdürü Matthew Clayton şunları söyledi: “Birleşik Krallık, rüzgar ve güneş enerjisi gibi artan miktarlarda değişken yenilenebilir enerji ürettiğinden, bu baz yük güç üretimi, güç kaynağımızı istikrara kavuşturma ve güvence altına alma konusunda önemli bir rol oynuyor. United Downs’ta jeotermali desteklemekten mutluluk duyuyoruz ve jeotermal enerjinin Birleşik Krallık’ın gelecekteki enerji bütünün değerli bir parçasını oluşturacağına kesinlikle inanıyoruz.”

Kaynak: ThinkGeoEnergy