Haberler

Innargi ve Skanderborg-Hørning Fjernvarme’den, jeotermal ısıtma için ortaklık

Skanderborg, Danimarka (kaynak: Jens Cederskjold / flickr, Creative Commons)
Merve Uytun 18 Kas 2022

Innargi ve bölgesel ısıtma şirketi Skanderborg-Hørning Fjernvarme, Danimarka'nın jeotermal ısıtma potansiyelini değerlendirmek için ortak oldu.

Danimarkalı jeotermal geliştirici Innargi, Danimarka’nın Skanderborg ve Hørning kasabalarında bir jeotermal bölgesel ısıtma sisteminin fizibilitesini değerlendirmek için bölgesel ısıtma şirketi Skanderborg-Hørning Fjernvarme A.m.b.a ile bir anlaşma imzaladı.

Skanderborg ve Hørning’de bölgesel ısıtma, aslında biyokütle kullanılarak zaten çevre dostudur, ancak amaç onu daha da sürdürülebilir hale getirmektir. Bu, bölgenin biyokütle fiyatına daha az bağımlı olmasına ve aynı zamanda daha az emisyon üretmesine yardımcı olacaktır. Merkezi ısıtma şirketinin yönetim kurulu, 2023’te hazır olacak bir ana planla projeyi başlattı.

İlgili taraflar, sözleşmenin yürürlüğe girmesinin yaklaşık altı ay sürmesini bekliyor. Başarılı olmaları halinde, tesisin Skanderborg’daki Danmarksvej’e yerleştirilmesi bekleniyor.

Planın bir kısmı, Skanderborg ve Hørning’in ısıtma ağlarını birbirine bağlamak. Skanderborg-Hørning Fjernvarme A.m.b.a Yönetim Kurulu Başkanı Erling Weber Jensen, “Jeotermal enerji için yeterli bir temel oluşturmak istiyorsak, Hørning ve Skanderborg’daki ağları birbirine bağlamamız gerekiyor” diye açıklıyor.

Jensen, “Doğrudan tüketicilere ait olduğunuzda, yerel süpermarkette çok fazla yorum alırsınız, çünkü artık ısıtma fiyatları sıcak bir konudur. Skanderborg ve Hørning’de durumumuz iyi. Ve gelecekte de böyle olmamız gerekiyor – bu yüzden şimdi inisiyatif alıyoruz” ekledi.

“Bu işletme, belediye meclisinin yakıt olarak biyokütle kullanımını kademeli olarak ortadan kaldırma ve bunun yerine ısıtma tedariki için %100 yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji kaynakları ile değiştirme hedeflerine çok iyi uyuyor. Jeotermal enerji mevsimden bağımsızdır ve bu şekilde kış aylarında bile hem istikrarlı hem de sürdürülebilir bir ısıtma kaynağıdır. Skanderborg Belediye Başkanı Frands Fischer, “Doğal olarak, bu nedenle ilk soruşturmanın olumlu sonuçlar vermesini destekliyor ve umuyoruz” dedi.

Innargi CEO’su Samir Abboud, “Genellikle, jeotermal enerjinin rekabetçi bir seçenek olması için belirli bir büyüklüğe ihtiyacınız olur. Ne kadar çok kuyu açılırsa ve tesis yapılırsa, ısıtma fiyatı o kadar ucuzlar. Bununla birlikte, büyük metropol alanlardaki projeler, yakındaki küçük şehirlerin 2 bölgesel ısıtma şebekesinin jeotermal enerji şeklinde yerel bir kaynaktan faydalanmasını sağlar. Bu nedenle, daha fazla merkezi ısıtma şirketinin ve dolayısıyla ısıtma müşterilerinin de önümüzdeki yıllarda jeotermal enerjiye erişim sağlayacağına inanıyorum.” dedi.

Innargi şu anda Danimarka’nın Aarhus kentindeki merkezi ısıtma şirketi Kredsløb için AB’nin en büyük jeotermal ısıtma tesisini inşa etme sürecinde. Şirket ayrıca Kopenhag’da jeotermal ısıtma için bölgesel ısıtma şirketleriyle bir çerçeve anlaşması imzalamıştı.

Kaynak: ThinkGeoEnergy