Haberler

InnerSpace Projesi, küresel jeotermal enerji çalışmalarını hızlandıracak

Project Innerspace logosu (kaynak: Project Innerspace)
Merve Uytun 23 May 2022

Schmidt Futures tarafından desteklenen ve çok aşamalı bir girişim olan InnerSpace Projesi, küresel jeotermal arama ve geliştirmeyi hızlandırmak için başlatıldı.

Küresel jeotermal arama ve geliştirmeyi hızlandırmaya odaklanan çok aşamalı bir girişim olan InnerSpace Projesi (InnerSpace) başlatıldı. InnerSpace, dünyanın herhangi bir yerinde jeotermal enerjinin geliştirilmesini sağlamak için disiplinler arası paydaşları bir araya getirmeye adanmış bir 501(c)(3) kuruluşu olan InnerSpace Foundation tarafından yönetilmektedir.

InnerSpace, Eric ve Wendy Schmidt tarafından kurulan hayırsever bir girişim olan Schmidt Futures’ın desteğiyle, “jeotermal her yerde” hareketinde uluslararası kabul görmüş bir lider olan Jamie Beard tarafından yönetiliyor. InnerSpace, hızlandırılmış bir zaman çerçevesinde petrol ve gaz endüstrisini ve yenilikçi girişimleri jeotermal kaynak arama ve geliştirmede birleştirmeyi amaçlayan iki küresel jeotermal inovasyon ve dağıtım sprintinin itici gücü ve toplayıcısı olarak hizmet edecek.

InnerSpace, inovasyon sprintlerini bilgilendirecek çok ihtiyaç duyulan temel çalışmaları da yürütecek. InnerSpace sprintleri, standart organizasyonel yapılar tarafından verimli bir şekilde ele alınmayan ve endüstrinin henüz para kazanamadığı şekillerde topluma geniş çapta fayda sağlayacak olan yaygın jeotermal gelişimin önündeki belirli engellerin üstesinden gelecektir. Bunlar, proje öncesi riski azaltmak için yeraltı kaynak karakterizasyonu ve mevcut finansman mekanizmalarını kullanarak dağıtılması zor olan ‘türünün ilk’ jeotermal projeleri için finansmanı içerir. Amaca yönelik, hedeflenen inovasyon ve disiplinler arası işbirliği yoluyla bu engelleri ortadan kaldırarak, bu on yıl içinde jeotermal enerji, güneş ve rüzgarla rekabet edebilecek bir maliyetle terawatt üretime ölçeklenebilir.

Bu vizyonu ilerletmek için, önemli toplumsal sorunları çözmede teknolojiden yararlanacak fikirleri belirleyen Schmidt Innovation Fellows, Jamie Beard liderliğindeki Project InnerSpace’i destekleyecek. Schmidt Futures’ın Baş İnovasyon Sorumlusu Tom Kalil, “Jeotermal, temiz, uygun fiyatlı, bol ve güvenilir enerji üretmede çok daha büyük bir rol oynayabilir” dedi. “Desteğimiz, Schmidt Futures’ın dünyayı daha iyi hale getirecek olağanüstü insanlara erken bahse girme ve büyük ölçekte değişimi yönlendirmek için başkalarına daha fazla kaynakla ilham verme misyonuyla uyumludur. Özel sektör, hayırseverlik ve politika yapıcıların jeotermalin yenilenebilir enerji üretimini artırma ve istihdam yaratma potansiyelini geliştirmek için birlikte çalışacağını umuyoruz.”

Daha fazlasını www.projectinnerspace.org adresinde bulabilirsiniz.

InnerSpace Projesi Hakkında

InnerSpace (InnerSpace), küresel jeotermal arama ve geliştirmeyi hızlandırmaya odaklanan çok aşamalı bir girişimdir. InnerSpace, dünyanın herhangi bir yerinde jeotermal enerjinin geliştirilmesini sağlamak için disiplinler arası paydaşları bir araya getirmeye adanmış bir 501(c)(3) kuruluşu olan InnerSpace Foundation tarafından yönetilmektedir. InnerSpace, Jeotermal Girişimcilik Organizasyonu (GEO), Teksas Jeotermal Enstitüsü (TGI) ve Pivot “Hidrokarbonlardan Isıya” konferans serisinin kurucusu, “her yerde jeotermal” hareketinde uluslararası kabul görmüş bir lider olan Jamie Beard tarafından yönetilmektedir. Teksas’ta jeotermalin büyümesini ve gelişimini desteklemeye odaklanan bir endüstri birliği olan Texas Geothermal Energy Alliance (TxGEA) Yönetim Kurulu’nda görev yapmaktadır. www.projectinnerspace.org

 Schmidt Futures Hakkında:

Schmidt Futures, dünyayı daha iyi hale getiren olağanüstü insanlara erkenden bahse girer. Eric ve Wendy Schmidt tarafından kurulan Schmidt Futures, yetenekli insanları fikirlerini kanıtlamak ve bilim ve toplumdaki zorlu sorunları çözmek için ağlarda bir araya getiren hayırsever bir girişimdir. Yöntemimiz ve kullandığımız çeşitli sermaye ve araçlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için https://www.schmidtfutures.com adresini ziyaret edin.

Kaynak: ThinkGeoEnergy