Haberler

InterEnergy, El Salvador’daki jeotermal santraller için inşaat sözleşmeleri imzaladı

El Salvador'daki Ahuachapán Jeotermal Enerji Santrali (kaynak: ThinkGeoEnergy)
Merve Uytun 6 Mar 2023

InterEnergy, El Salvador'daki San Vicente ve Chinameca jeotermal enerji santrallerinin inşaat ve işletme ihalelerini aldı.

Lempa River Hydroelectric Executive Commission (CEL), Ağustos 2022’de açıklanan bir ihale sürecinin ardından El Salvador’da iki jeotermal enerji santralinin inşası için sözleşmeleri İngiliz-Panamalı konsorsiyum InterEnergy’ye verdi.

Söz konusu jeotermal santraller, 20 MW kurulu güce sahip Chinameca jeotermal enerji santrali ve 10 MW kurulu güce sahip San Vicente jeotermal enerji santralidir. Bu santrallerin inşasına ilişkin planlar daha önce CEL Başkanı Daniel Alvarez tarafından duyurulmuştu. InterEnergy’nin sunduğu teklife göre, proje uygulamasının iki yıl içinde tamamlanması bekleniyor.

CEL’in jeotermal enerji kapasitesini genişletme planları, El Salvador hükümetinin bağlı kuruluş LaGeo aracılığıyla verdiği taahhüdün bir parçasıdır. Proje, tahmini olarak 620 milyon ABD doları tutarında bir yatırım gerektirecektir.

Genişletme planı, yeni jeotermal santrallerin inşası için bir YİD modeli (İnşaat İşletme Transferi) aracılığıyla yürütülmektedir. Bu modelde ihaleyi alan firma yatırım ve inşaatı üstlenecektir. 20 yıl sonra santraller devlet kontrolündeki CEL’in olacak.

İhale sürecine başlangıçta Fransız şirketi Albioma ve Meksikalı DEREN-GEODESA konsorsiyumu da katıldı. Ancak Albioma, şirketin yönetim kurulu kararına dayanarak daha fazla katılımdan çekildi. DEREN-GEODESA, Chinameca tesisi için teklif verdi, ancak InterEnergy’nin teklif ettiğinden daha pahalıydı. San Vicente tesisi için sadece InterEnergy teklif verdi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy