Haberler

İspanya, Almeria’daki jeotermal ısı projesi için fon onaylandı

Almeria, İspanya üzerinden görünüm (kaynak: flickr/ Roberto, creative commons)
Merve Uytun 17 Ağu 2021

Planlanan üç jeotermal ısı santralinin geliştiricisi, İspanya'nın Almeria kentinde sondaj kuyuları için 9 milyon Euro'luk fon aldı.

Enerji Çeşitlendirme ve Tasarruf Enstitüsü (IDAE), İspanya’da Níjar’da bulunan ilk üç jeotermal santralin geliştirilmesi için Almeria merkezli Cardial Recursos Alternativos şirketine geçici olarak 8.447.890 Euro’luk geri ödemesiz fon sağladı. 13.36 MW kapasiteli ilk santral 3.059.440 Avro alacak.Teresa Ribera başkanlığındaki bakanlığa bağlı birimin önerilen kararına göre, 15,25 MW’lık ikinci santral için 2.928 milyon Euro ve en yüksek kapasiteli, 17.45 MW’lık santral için 2.460.450 Euro fon sağlanacak. Bu sübvansiyon kesin olarak onaylanırsa, İspanya’da ilk kez, Almeria kıyılarının “ikinci hattındaki” seraları ısıtmak için bir jeotermal alan tarafından beslenen bir santralin inşası ilk kez gerçekleştirilecek.

Bu sübvansiyonların dağıtımı, IDAE tarafından yönetilen ve Avrupa Bölgesel Kalkınma Fonu (Feder) tarafından kapsanan ‘Avrupa Birliği Fonları ile ortak finanse edilen termik ve yenilenebilir elektrik yatırımlarına yönelik yardımları’ çerçevesinde yer almaktadır ve Avrupa Birliği’nde ekonomik ve sosyal uyumun güçlendirilmesi ve dengesizliklerin düzeltilmesini amaçlamaktadı

“Yardım, ERDF ile ortak finanse edilebilecek, geri ödemesiz hibe yoluyla sağlanacak ve yararlanıcı tarafından kesin olarak, projenin yürütülmesi, yatırımın ve ödeme talebinin onaylanmasının ardından kesin olarak onaylanacaktır. ERDF Yönetim Otoritesi tarafından kabul edilmiştir. Projelerin finansmanını kolaylaştırmak için yapılan yardımların %80’i yararlanıcıya avans olarak verilebilir”, ifadesi Bakanlığın bilgi notunda bulunuyor.

Üç Nijar tesisi söz konusu olduğunda, verilen arama alanı için aynı destekleyici Cardial’in teklifi üzerine, uygulama süresinin sektör tarafından aşırı derecede kısa olduğu düşünülüyor, çünkü karmaşıklığı ve İspanya’da derinliklere ulaşabilecek sondaj şirketlerinin olmaması nedeniyle 2.000’den fazla. Projenin sorumlusu ve organizatörü Carlos Díaz Álamo’ya göre, bunu yalnızca İspanyol Romera şirketi yapabilirdi, ancak şirket su toplama konusunda uzmanlaşmış. Bu işlemin, jeotermal kuyuların açılması ve ısının derin yeraltından yüzeye taşındığı boruların yerleştirilmesi ile pek ilgisi yoktur.

Pandemi ve yumruk

Díaz, jeotermal kuyuların akışını belirtmese de, sıcaklığın 105ºC olduğu 900 (termal sular için 2003 yılında gerçekleştirildi), 500 ve 2.000 metre derinliklerde üç başarılı sondaj gerçekleştirdiğini söylüyor. Bir projenin uygulanabilirliğini ekonomik olarak değerlendirmenin temel yönü. Kazılarda biriken ‘detritus’ nedeniyle sondaj ekiplerinin bunu doğru bir şekilde hesaplayamadığını iddia ediyor.

Tüm bu ayrıntılar, kiraladıkları (veya kiralama sürecinde olan) sondaj kulesi ve ekipman 2.400 metreden fazla derinlikte sondaj yapmak üzere İspanya, Nijar’a ulaştığında karşılaştırılabilir ve değerlendirilebilir.

Üç jeotermal santralin projesine yaklaşık 9 milyon Euro’luk geçici sübvansiyon verilmesi, Cardial’ın Bankia’dan (şimdi Caixabank) kredi alması ve uzun zamandır beklenene kadar hazırlık çalışmalarına devam edebilmesi için bir garanti görevi görüyor.

Cardial projesi, IDAE tarafından 316 milyon Avro sağlanan program kapsamında yönetilen ve tasarımına ve projelerin değerlendirilmesine katılan farklı özerk toplulukları hedefleyen ilk 27 çağrının bir parçasıdır. Nihai kararlar, iddialar döneminden sonra önümüzdeki haftalarda gerçekleşecek. Tüm bu projelerin 30 Haziran 2023 tarihine kadar tamamlanması gerekiyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy