Haberler

İstanbul ve İzmir, iklim nötrlüğü elde eden AB Şehirler Misyonu’na seçildi

Duyuru afişi (kaynak: TÜBİTAK Ufuk Avrupa)
Merve Uytun 29 Nis 2022

2030 yılına kadar İklim Nötr ve Akıllı Şehirler Misyonu'na katılacak 100 şehir arasına, Türkiye'den İstanbul ve İzmir seçildi.

Dün yapılan bir açıklamaya göre, Şehirler Misyonu olarak adlandırılan 2030 yılına kadar iklim açısından nötr ve akıllı 100 şehir için AB Misyonuna katılacak 100 şehir açıklandı. Seçilen şehirler arasında Türkiye’den İstanbul ve İzmir bulunmaktadır.

İklim-nötr ve akıllı şehirlerin önemi

Şehirler, Avrupa Yeşil Anlaşması’nın hedefi olan 2050 yılına kadar iklim nötrlüğünün sağlanmasında çok önemli bir rol oynuyor. AB topraklarının yalnızca %4’ünü kaplarken, AB vatandaşlarının %75’ine ev sahipliği yapıyorlar. Ayrıca, şehirler dünya enerjisinin %65’inden fazlasını tüketiyor ve küresel CO2 emisyonlarının %70’inden fazlasını oluşturuyor.

İklimin azaltılması büyük ölçüde kentsel eyleme bağlı olduğundan, şehirlerin yeşil ve dijital dönüşümlerini hızlandırmalarını desteklememiz gerekiyor. Özellikle Avrupa şehirleri, 2030 yılına kadar emisyonları %55 oranında azaltma ve daha pratik anlamda, vatandaşlarına daha temiz hava, daha güvenli ulaşım ve daha az trafik sıkışıklığı ve gürültü sunma şeklindeki Yeşil Anlaşma hedefine önemli ölçüde katkıda bulunabilir.

Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen şunları söyledi: “Yeşil geçiş şu anda tüm Avrupa’da yolunu açıyor. Ancak kendilerine daha da yüksek hedefler koyan öncülere her zaman ihtiyaç vardır. Bu şehirler bize daha sağlıklı bir geleceğe giden yolu gösteriyor. Bu konuda onları destekleyeceğiz! Bugün çalışmalara başlayalım.”

Şehirler Misyonu, 2030 yılına kadar iklim nötrlüğüne yönelik inovasyon yollarını başlatmak için 2022-23 dönemini kapsayan 360 milyon Euro’luk Horizon Europe finansmanı alacak. Araştırma ve inovasyon eylemleri, temiz mobilite, enerji verimliliği ve yeşil kentsel planlamayı ele alacak ve diğer AB programlarıyla sinerji içinde ortak girişimler oluşturma ve işbirliklerini artırma olasılığı.

Sonraki adımlar

Komisyon, seçilen 100 şehri, ilgili yatırım planları ile birlikte enerji, binalar, atık yönetimi ve ulaşım gibi tüm sektörlerde iklim nötrlüğü için genel bir plan içerecek olan İklim Şehir Sözleşmeleri geliştirmeye davet edecek. Bu süreç vatandaşları, araştırma kuruluşlarını ve özel sektörü içerecektir. Şehirler tarafından İklim Şehri Sözleşmelerinde verilen açık ve görünür taahhütler, bu iddialı hedefi yerine getirmek için AB, ulusal ve bölgesel makamlar ve en önemlisi kendi vatandaşları ile ilişki kurmalarını sağlayacaktır.

Kaynak: TÜBİTAK Ufuk Avrupa