Haberler

İsveçli şirket Tayvan’ın jeotermal potansiyelini araştırıyor

Tayvan jeotermal projesinde başlayan sondajdan görüntüler (kaynak: Van Hoang, BaseloadCapital Tayvan)
Merve Uytun 6 Ara 2021

Baseload Power'a göre Tayvan'da daha fazla jeotermal gelişmeyi teşvik etmek için düzenleyici zorlukların üstesinden gelinmesi gerekiyor.

Tayvan’daki jeotermal endüstrisinin gelişimini yavaşlatan zorluklara rağmen, İsveçli firma Baseload Capital ülkenin potansiyeli konusunda iyimserliğini koruyor. Bununla birlikte, jeotermalin uygulanabilir bir enerji kaynağı olması için düzenleyici engellerin hala aşılması gerekiyor.

2019 yılında Baseload Capital, Tayvan’da bağımsız enerji üreticisi Baseload Power’ı kurdu. 2020 yılında şirket, bildirdiğimiz üzere Hualien bölgesindeki Hong Yeh köyünde ilk jeotermal kuyusunu açtı. Sondaj neredeyse bir yıl sürdü ve şirkete 100 milyon NT$’na (3,6 milyon USD) mal oldu. Buna karşılık, şirket İzlanda’da benzer bir kuyunun altı hafta gibi kısa bir sürede açılacağını tahmin ediyor.

Baseload Power Tayvan CEO’su ve başkanı Van Hoang’a göre, karşılaştıkları beklenmedik sorunlar jeolojik olmaktan çok düzenleyiciydi. Mevzuat kısıtlamaları, kuyu için genişletilmiş sondaj programına katkıda bulundu. Örneğin, Tayvan’da sondaj sadece gündüz yapılabilir. Yerel yetkililer ayrıca jeotermal projeler için kaplıca endüstrileri için oluşturulan yasaları da sıklıkla uyguladılar.

Hükümetten daha fazla destek, jeotermal için daha uygun bir tarife garantisi (FIT) şeklinde de gelebilir. Şu anda jeotermal, kilovat saat başına 5,8 NT$ (0,21 USD) alıyor. Bu, Tayvan’daki tüm yenilenebilir kaynakların en yükseğidir, ancak yine de Japonya’nın sunduğundan %80 daha düşüktür.

Hoang, bir sonraki kuyularının üç ila dört ay içinde açılacağını umuyor. Bir kez daha kuyular açıldıktan sonra Baseload Power, bir jeotermal enerji santrali kurmanın uygulanabilirliğini değerlendirmeye başlayacak.

Yerli Truku ve Bunun Halklarının, jeotermalin sağlayabileceği iş fırsatlarının yanı sıra endüstrinin yaratabileceği rekreasyonel işletmeleri merak ettiğini de kaydetti. Röportaj sırasında Tayvanlılar kaplıcalarına düşkün oldukları için İzlanda’daki Blue Lagoon’dan söz edildi.

Devlet tarafından işletilen Taiwan Power Co. (Taipower), jeotermal konusunda daha az iyimser bir bakış açısına sahip. Başkan Yardımcısı Hsu Tsao-Hua’ya göre şirket, jeotermalin 2025 yılına kadar %20 yenilenebilir enerji hedefine önemli ölçüde katkıda bulunmasını beklemiyor.

Hsu, “Jeotermalden vazgeçmemekle birlikte, çabalarımızın çoğunu, gelişimi çok daha az belirsizliğe neden olan güneş ve rüzgar üzerine yoğunlaştırıyoruz” dedi. Zaman içinde güç kaybına neden olan borularda kireç birikmesiyle ilişkili önceki jeotermal demo tesisleriyle ilgili sorunlardan bahsetti.

Kaynak: ThinkGeoEnergy