Haberler

İsviçre ajansı Kapalı döngü Gelişmiş Jeotermal Sistemleri keşfedecek

Lenzburg, İsviçre (kaynak: flickr/ ActiveSteve, creative commons)
Merve Uytun 12 Eyl 2022

İsviçre ajansı Innosuisse altındaki bir proje, dolaşım sıvısı olarak CO2 içeren esasen kapalı devre sistemler olan gelişmiş jeotermal sistemlerin (AGS) potansiyelini keşfedecek.

İsviçre İnovasyonu Teşvik Ajansı Innosuisse, yeni Flagship girişiminin bir parçası olarak 15 proje seçti. “AEGIS-CH” olarak adlandırılan bir proje, taşıyıcı akışkan olarak CO2 kullanan kapalı devre sistemler olan Gelişmiş Jeotermal Sistemlerin (AGS) kapsamlı bir analizini yapacaktır.

Girişime ETH Zürih’te Jeotermal Enerji ve Jeoakışkanlar (GEG) Kurucusu ve Başkanı Prof. Dr Martin O. Saar başkanlık ediyor. Saar, AGS’yi yaklaşık 10 kilometre derinliğe kadar delinmiş ve yeraltında 5 ila 10 kilometre genişliğe kadar çeşitli çapraz bağlantılarla birbirine bağlanmış iki sondaj kuyusu olarak tanımlıyor. Konsept yeni olmasa da, daha yeni yenilikler artık bu tür sistemleri ekonomik olarak daha uygun hale getirebilir.

Kapalı devre için akışkan olarak CO2 kullanımı, projenin çok önemli bir unsurudur. CO2, ısıyı geleneksel olarak kullanılan yeraltı sularından daha iyi ilettiğinden, sistem %50’ye kadar daha verimli olabilir. Son teknolojik gelişmeler, özellikle de Saar ve ekibi tarafından araştırılan Plazma Darbeli Geo Sondaj (PPGD) teknolojisi ile sondaj maliyetleri de çok daha düşük olabilir. Bu teknoloji, plazma oluşumuyla mekanik aşınma olmaksızın kayayı kırmak için yüksek voltaj darbeleri kullanır.

AGS projeleri jeolojiden bağımsız olarak neredeyse her yerde uygulanabilir. Mevcut ısı veya güç ağlarına esnek bir şekilde entegre edilebilirler ve güneş veya rüzgar çiftliklerini tamamlamak için kullanılabilirler. Uyarılmadan delinebilirler ve çok az bakım gerektirirler. Bir AGS projesinin öngörülen en küçük boyutu, 1 MW elektrik gücü veya 10 MW termal güç kapasitesine sahip olacaktır.

Saar, AGS’nin istikrarlı ve güvenli bir enerji arzına katkıda bulunma potansiyelinin, başlangıç ​​maliyetleri yüksek olsa bile bu tür tesislerin sosyal kabulüne yardımcı olacağına inanmaktadır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy