Haberler

İsviçre, Lavey-les-Bains jeotermal projesiyle ilgili güncellemeler

Cenevre Gölü'ndeki Nyon, İsviçre (kaynak: flickr/ patrick_nouhailler, creative commons)
Merve Uytun 12 Haz 2022

İsviçre'nin güneybatısındaki Lavey-les-Bains'de sondaj çalışmaları Ocak 2022'de başladı. Jeotermal projenin amacı, 1.000 ev ve diğer altyapı için elektrik ve ısı üretmek için sıcak yeraltı suyunu kullanmak.

Simon Bradley’in SwissInfo’da yayınlanan bir makalesi, İsviçre, Lavey-les-Bains’deki jeotermal projede sondaj çalışmalarının ilerleyişi hakkında kısa bir güncelleme sunuyor. 1.800 metre derinliğe kadar dikey sondaj tamamlandı. Debiler ve sıcaklıklar tatmin edici değilse, sondaj 3.000 metreye kadar devam etme seçeneği ile 2.500 metreye kadar bir açıyla devam edecek.

Bu proje için sondajın Ocak 2022’de başladığını daha önce bildirmiştik. Lavey-les-Bains jeotermal projesi, Alpine Jeotermal Enerji Üretimi (AGEPP) tarafından geliştiriliyor ve en az 110 derece Celsium sıcaklık ve 40 litre/saniye akış hızında yararlanmayı hedefliyor.

AGEPP Direktörü Jean-François Pilet, “İyi ilerliyor” dedi. “Başlangıçta çok yavaştı ama şimdi işler biraz hızlanıyor.”

2024 yılında sondaj tamamlandığında, proje ile yaklaşık 1000 eve elektrik sağlanması öngörülüyor. Lavey’deki spa merkezi, seralar ve balık çiftlikleri de dahil olmak üzere diğer tesislere de ısı sağlanacak. Isının bir kısmı Lavey-Morcles ve Saint-Maurice belediyelerine yönlendirilecek.

Kapıları açmak

Başarılı olursa, Lavey-les-Bains jeotermal projesi, Derin Alpler’deki ilk operasyonel derin jeotermal proje olacak. Ayrıca önemli bir jeotermal kaynağa ev sahipliği yaptığına inanılan Rhône Vadisi’nde daha fazla jeotermal gelişme için kapıların açılması bekleniyor. Uzun vadede jeotermal, güneş, rüzgar ve biyokütle gibi diğer yenilenebilir seçeneklerle birlikte İsviçre’nin enerji karışımının önemli bir bileşeni haline gelecek.

Şu anda, İsviçre’de yalnızca orta derinlikte jeotermal projeler uygulandı. Bunlar ülkenin ısınma ihtiyacının yaklaşık %1.3’ünü karşılamaktadır. Yenilenen ilgi ve sübvansiyonlar yoluyla devlet desteğiyle, jeotermal projeler tüm İsviçre’de – Jura, Vaud, Cenevre, Basel ve Thurgau’da sadece birkaç yer olarak planlandı veya uygulandı.

Hem Geothermie Schweiz (Jeotermal İsviçre) hem de İsviçre Hükümeti, ülkenin jeotermal endüstrisinin geleceği konusunda iyimser olduklarını ifade ettiler. Jeotermalin 2050 yılına kadar ülkenin ısıtma ihtiyacının en az dörtte birini ve ulusal elektrik talebinin %7’sini karşılaması bekleniyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy