Haberler

İsviçre, Thurgau’da jeotermal potansiyeli araştırma projesi

Steckborn, Kanton Thurgau, İsviçre (kaynak: flickr/ dmytrok, creative commons)
Merve Uytun 31 Ağu 2021

İsviçre'deki Thurgau kantonundaki jeotermal potansiyeli keşfetmeyi amaçlayan bir proje, ilerlemek için federal fon arıyor.

Jeotermal Thurgau Derneği (VGTG), İsviçre’deki bir kanton fonundan yaklaşık 30 milyon CHF için başvuruyor. Geothermie Schweiz’in bir haberine göre “Yeraltından 2030 Thurgau Enerji Kullanımı” (TEnU) projesi, Thurgau’daki daha derin yeraltı hakkında daha iyi veriler toplamayı hedefliyor. Başvurunun iyi bir şansı var: Hükümet, Büyük Konsey’e sunduğu raporunda, projeye fon sağlanmasını tavsiye ediyor.

“Yeraltından Thurgau Enerji Kullanımı” (TEnU) projesi, yeraltında ayrıntılı araştırmalar kullanarak jeotermal enerjinin Thurgau’daki enerji üretimine katkısını keşfetmeyi amaçlıyor. Şu anda, bir kanton kullanım stratejisine izin verecek, zemine ilişkin anlamlı bir genel bakış bulunmamaktadır. “TEnU 2030” projesi bu açığı kapatmayı hedefliyor. Birçok gerçek ve rakam zaten mevcut. Ancak bunlar, doğal gaz ve petrol şirketlerinin Thurgau’da kaynak aradığı zamanlardan geliyor. “O zamanki bulgular kullanılabilir ham veriler olarak mevcut değil. Ve bugünün araştırma yöntemleri çok daha ayrıntılı araştırmaları mümkün kılıyor ”diyor VGTG Başkan Yardımcısı ve jeolog Roland Wyss.

Gelecek vaat eden üç sondaj hedefi belirleme arayışı

“TEnU 2030” projesi ile saha jeotermal enerjinin kullanımına hazır hale getirilecek. İlk aşamada, mevcut veriler sistematik olarak toplanır, analiz edilir ve gelecek vaat eden alanlara ve jeotermal kullanım biçimlerine göre seçilir. Bir sonraki adımda, yeraltı, üç boyutlu bir “sismik kampanya” ile birkaç bölgede araştırılacaktır. VGTG Başkanı Josef Gemperle, “Bu sonuçlara dayanarak, gelecekteki keşif sondajları için üç adede kadar gelecek vaat eden sondaj yeri belirlemek ve 1000 ila 4000 metre arasındaki daha derin yeraltı yüzeyini ayrıntılı olarak incelemek istiyoruz” diye açıklıyor. Doruk noktası, teknolojik koşullar hakkında ayrıntılı bilgi sağlayan ve böylece bir Thurgau jeotermal enerji santrali ile ilgili soruya cevap veren keşif sondajı ile işaretlenir. Bu aynı zamanda derin sondaj arayan gelecekteki yatırımcıların risklerini de azaltır.

Federal hükümet masrafların yüzde 60’ını karşılayabilir

VGTG, derin sondaj dahil olmak üzere toplam 74 milyon CHF’ye kadar olan harcamayı tahmin ediyor ve bunun yaklaşık yüzde 60’ı federal hükümet tarafından karşılanabilir. Bu nedenle, VGTG, kanton fonunda talep edilen fonları 30 milyon CHF civarında tutar. Hükümet, Büyük Konsey’e sunduğu raporda, projeye fon sağlanmasını tavsiye ediyor. Bu karar olumluysa, Thurgau seçmenleri nihayetinde Mayıs 2022’de fonların dağıtımına karar verebilir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy