Haberler

Italian Geothermal Union ve Geothermal Association of Kenya, ortaklık anlaşması imzaladı

Unione Geotermica Italiana ve Kenya Jeotermal Birliği arasındaki ortaklık anlaşmasının imza töreni (kaynak: UNIDO ITPO)
Merve Uytun 20 Eki 2022

İtalyan Jeotermal Birliği (UGI) ve Kenya Jeotermal Birliği (GAK), Kenya'da jeotermal gelişimi desteklemek için bir ortaklık anlaşması imzaladı.

14 Ekim 2022’de Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Örgütü Yatırım ve Teknoloji Geliştirme Ofisi (UNIDO ITPO) İtalya, İtalyan Jeotermal Birliği (UGI) ile Kenya Jeotermal Birliği (GAK) arasındaki ortaklık anlaşmasının imza törenine ev sahipliği yaptı.

Bu dönüm noktası başarısı, İtalyan Ekoloji Bakanlığı tarafından finanse edilen “Enerji ve Çevre sektörlerinde faaliyet gösteren şirketler ve/veya kurumlar arasında Uluslararası Ortaklıkların Teşvik Edilmesi” (FIPEE) projesi çerçevesinde UNIDO ITPO İtalya tarafından yürütülen çoklu eşleştirme faaliyetlerinin sonucudur. Geçiş (MiTE) ve UNIDO ve Birleşmiş Milletler 2030 Gündemi uyarınca Kenya’nın jeotermal sektöründe ve ötesinde kapsayıcı ve sürdürülebilir bir endüstriyel kalkınmanın yolunu açıyor.

UNIDO ITPO İtalya’nın Yatırım Teşvik Uzmanı Bayan Ester Temperato’nun moderatörlüğünde düzenlenen tören, UNIDO ITPO İtalya Başkanı Bayan Diana Battaggia, Ekselansları Kenya İtalya Büyükelçiliği Misyon Başkan Yardımcısı Bayan Connie Nkatha Maina’nın karşılama sözleriyle başladı. ve İkili İşbirliği Afrika Odak Noktası – MiTE Mr. Ernesto Fino. Proje Koordinatörü Bayan Valentina Maltese, UNIDO ITPO İtalya’nın Kenya’da jeotermal enerjiyi desteklemek için uyguladığı faaliyetleri tanıttı ve GAK CEO’su Bay Mike Karanja yerel sektördeki sayısız yatırım fırsatını sundu.

UNIDO ITPO İtalya, Larderello ve Roma’daki jeotermal enerji çalışma turuna katılan Kenya’dan delegelerin yanı sıra törene katılan Confindustria Assafrica & Mediterraneo, Enel Green Power, Steam Group, Solenis dahil olmak üzere çeşitli kurumlar, şirketler ve akademi ve Roma Sapienza Üniversitesi – ayrıca İtalya ve Kenya arasında jeotermal enerji konusunda işbirliğini teşvik etmeyi amaçlayan bir yuvarlak masa tartışmasına aktif olarak katılma fırsatı buldu. UGI Başkanı Sayın Bruno Della Vedova’nın kapanış konuşmalarının ardından tören, UGI ve GAK tarafından anlaşmanın resmi olarak imzalanmasıyla sona erdi.

UGI ve GAK’ın işbirliği yakın zamanda “Jeotermal tuzlu sulardan mineral çıkarma” konulu bir web semineri düzenledi. Bu web seminerindeki materyallere daha önce yayınladığımız bir makale aracılığıyla erişilebilir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy