Haberler

İtalyan mimar Piero Lissoni’den “kendi kendine yeten bir bahçe-şehir”

Piero Lissoni'den "kendi kendine yeten bir bahçe-şehir" (kaynak: Dezeen.com)
Cannur Bozkurt 20 Ağu 2020

İtalyan mimar Piero Lissoni, Covid-19 sonrası dönem için kavramsal New York gökdelenini "kendi kendine yeten bir bahçe-şehir" olarak tasarladı. Tasarım jeotermal kaynaklardan da yararlanıyor.

İtalyan mimar Piero Lissoni’nin stüdyosu, New York’ta, Covid sonrası dönemde yaşamanın bir örneği olacak, dikey bir kentsel çiftlik yaklaşımıyla kavramsal bir gökdelen tasarladı.

Eleanor Gibson’ın, Dezeen.com‘da yer alan haberine göre, Lissoni’nin stüdyosunun mimarlık kolu olan Lissoni Casal Ribeiro, Skylines’i kendi enerjisini ve kaynaklarını ve ayrıca bina sakinlerine okul, spor tesisleri ve bir hastane gibi yaşama imkanları sağlayarak kendi kendine yeten bir gökdelen olarak hayal etti.

New York City’de 80’e 130 metre boyutlarında hayali bir kentsel arsa üzerinde tasarlanan yapı, güç için jeotermal enerji ve fotovoltaik paneller ve su için bir yağmur suyu geri kazanım sistemi kullanacak. Çelik halatlardan oluşan bir perde, konik yapıyı oluşturacak ve ortadaki camlı bir kulenin etrafından geçen asılı bahçe platformlarını tutacaktır.

Stüdyoya göre, fikir, zamanla bu platformların ağaçlarla ve çalılarla kaplanarak “dikey bir kent ormanı” oluşturması yönünde.

Tasarımcılar gökdelen için şöyle diyor: “Enerjiyi üreten, optimize eden ve geri dönüştüren havayı filtreleyen, karbondioksiti emen, nem üreten, yağmur suyunu yeşili sulamak için yeniden kullanan, güneş ışınlarından ve şehrin gürültüsünden koruma sağlamanın yanı sıra mükemmel bir mikro iklimlendirme sunan bir sistem.”

Kaynak: Dezeen.com