Haberler

İzlanda karbon yakalama planları 3,9 milyon Avro AB fonu alıyor

Reykjavik Energy'nin Hellisheidi enerji santralinde kuyu başları (kaynak: flickr/thinkgeonergy, creative commons)
Merve Uytun 17 Ağu 2021

Carbfix ve ON Power, Hellisheidi jeotermal santrali emisyonlarından karbondioksit ve hidrojen sülfür yakalamayı hedefleyen bir proje ile, AB fonundan 3,9 milyon Euro alıyor.

Reykjavik Energy’nin yan kuruluşları olan İzlandalı şirketler Carbfix ve ON Power, Silfurberg projesi için Avrupa Birliği’nin İnovasyon Fonu’ndan fon aldı. Hibe, İzlanda’daki bir iklim projesi için verilen en yüksek hibelerden biridir ve yaklaşık 3,9 milyon Euro’dur (yaklaşık 600 milyon ISK). Bu fonlama ile İzlanda’daki bir projeye ilk kez fon sağlanıyor.

Hellisheidi jeotermal tesisinde izsiz işleme

Silfurberg projesinin amacı, Carbfix teknolojisi ile Hellisheidi enerji santralinde, santralin emisyonlarından kaynaklanan neredeyse tüm karbondioksit ve hidrojen sülfürü yakalayacak ve daha sonra kalıcı taş ocağı için yakındaki bazalt kaya katmanlarına pompalanacak yeni bir arıtma tesisi inşa etmektir. Sonuç olarak, Orka náttúrunnar, kesintisiz elektrik ve ısı üretimi ile yeşil jeotermal enerji kullanımının ön saflarında yer alacaktır.

Carbfix yöntemi iklim değişikliğine karşı çalışıyor

Carbfix, 2007 yılından bu yana Hellisheidi Jeotermal Santrali’nde karbondioksitin kalıcı olarak tutulması için yerli ve yabancı araştırma enstitüleri ile işbirliği içinde teknoloji geliştiriyor. Teknoloji sadece elektrik ve su gerektirir ve operasyonun çevresel etkisi önemsizdir. Teknoloji, karbondioksiti suda çözmeyi ve doğal süreçlerin onu kalıcı olarak tahliye ettiği bazalt anakayaya pompalamayı içeriyor. Bu sayede karbondioksit, ana kayanın derinliklerindeki kayalara kalıcı olarak bağlanarak, iklim üzerindeki etkisi önlenmiş olur. Yöntem, hidrojen sülfür gibi diğer gazlar için de kullanılabilir, ancak 2014’ten beri elektrik santralinden yakalanıp aşağı pompalanmaktadır.

Daha büyük ve daha güçlü bir arıtma tesisi

Hellisheidi Jeotermal Santrali’ndeki mevcut rafineri, emisyonlarından yaklaşık %30 karbondioksit ve yaklaşık %75 hidrojen sülfür veya yılda yaklaşık 12 bin ton karbondioksit ve yaklaşık 7 bin ton hidrojen sülfür yakalıyor. Silfurberg projesinden alınan hibe, 2025 yılında devreye alınması planlanan santralde daha büyük ve daha güçlü bir santralin tasarımı ve inşası için kullanılacak

İklim hedeflerine ulaşmak için eylemler

İzlanda’nın iklim planı, enerji üretimi ve endüstrisinden kaynaklanan karbondioksit emisyonlarında 2030 yılına kadar İzlanda’nın doğrudan sorumluluğunda olan %55’lik bir azalma olduğunu varsayıyor. Silfurberg projesi, emisyonları bu azalmanın yaklaşık %10’u kadar azaltacak. Projenin sonuçları, hem İzlanda’daki hem de yurtdışındaki diğer jeotermal enerji santrallerinden kaynaklanan emisyonları azaltmak için de faydalı olacak, buna ek olarak teknolojiyi çelik fabrikaları, çimento üretimi ve çöp yakma gibi diğer endüstriyel faaliyetlerden kaynaklanan emisyonları azaltmak için kullanmak mümkün olacak.

Carbfix Genel Müdürü Edda Sif Pind Aradóttir: “Carbfix gibi genç bir bilgi şirketinin İnovasyon Fonu’ndan bu kadar büyük bir destek alması ve Carbfix teknolojisiyle karbon bertarafının hem ekonomik hem de çevre dostu bir iklim çözümü olduğunun bir işareti olarak büyük bir tanınırlık ve kayaların çok ötesinde bir etkiye sahip olabilecek bir çözüm. . ”

Orka náttúrunnar İcra Direktörü Berglind Rán Ólafsdóttir: “Birleşmiş Milletler’in yeni iklim raporu, iklim değişikliğine karşı mücadelede hepimizin daha iyisini yapmamız gerektiğini gösteriyor. ON’dan gelen enerji – hem elektrik hem de sıcak su – yeşildir, ancak daha da iyisini yapmak istiyoruz, yapmak zorundayız ve niyetimiz var. Aldığımız hibe ile sorunsuz, iddialı ve aynı zamanda tüm şirketlerin katılması gereken gerekli bir yolculuğa doğru büyük bir adım atıyoruz. ”

Kaynak: ThinkGeoEnergy