Haberler

İzlanda, Nesjavellir jeotermal tesisinde umut vaat eden yeni kuyu

Nesjavellir jeotermal tesisi, İzlanda (kaynak: ThinkGeoEnergy, creative commons)
Merve Uytun 2 Haz 2021

İzlanda Reykjavik yakınlarındaki Nesjavellir jeotermal tesisinde açılan yeni bir kuyu, ümit verici sonuçlar ve 360° C gibi yüksek bir sıcaklık gösteriyor.

İzlandalı jeotermal enerji operatörü ON Power, 120 MW Nesjavellir jeotermal enerji santralinde açılan yeni bir kuyudan ilk testin umut verici olduğunu bildirdi.

Bu haftanın başında İzlanda, Reykjavik yakınlarındaki bir yerde Nesjavellir elektrik santralinde açılan yeni bir üretim kuyusu test edildiğinde orada bulunanlar arasında önemli bir beklenti vardı. Nedeni ise neredeyse 2.400 metre derinliğindeki kuyu dibinin bu ülkede açılan en sıcak kuyulardan biri olmasıdır. NJ-32 adı verilen yeni kuyu umut vericidir, ancak testler birkaç hafta sürecektir.

Kuyu, geçen yaz Iceland Drilling tarafından Nesjavellir bölgesinin doğusunda açıldı. Yönlü olarak açılmıştır ve tabanı batıya doğru vadinin altındadır. Ayrıca NJ-11 adında bir alt sondaj kuyusu vardır. Bu kuyu tarihi bir kuyu çünkü içinde dip sıcaklık 380° C olarak görünüyordu ve o sırada kullanılan sayaç ile daha yüksek ölçülemiyordu. Bu 1984 yılındaydı ve insanlar kuyudan gelen buharı kontrol etmek zorunda oldukları ekipmanın ısıya ve içindeki basınca dayandığını görmediler. Bu nedenle, kuyudaki en düşük ve en sıcak akımlar için kullanıldı, ancak yine de santraldeki en güvenilir üretim kuyularından biri oldu.

İzlanda, Nesjavellir’de sondaj kulesi Haziran 2020 (kaynak: ThinkGeoEnergy, creative commons)

Yeni kuyunun dibindeki maksimum sıcaklık 360 santigrat derece idi. Sondajı tamamlandıktan kısa bir süre sonraydı. Bu kadar sıcak kuyulardan gelen jeotermal akışkanın özellikleriyle ilgili bazı belirsizlikler var. Genelde olduğundan daha ekonomik olabilir ve enerji üretiminde kullanılan ekipmanın aşınması riski daha yüksektir.

Yeni kuyudaki ilk ölçümler umut vericidir, asitlik seviyesi normaldir ve içinden çıkan buhar oranı daha yüksektir ve bu iyi bir işarettir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy