Haberler

İzlanda şirketi Cibuti jeotermal çalışması için finansman aldı

Cibuti, Afrika (kaynak: flickr/ Stéphane Pouyllau, creative commons)
Merve Uytun 3 Tem 2022

İzlandalı şirket Verkis, Afrika Cibuti'de jeotermal enerjinin doğrudan kullanım uygulamaları üzerine bir fizibilite çalışması yürütmek için finansman aldı.

İzlandalı mühendislik firması Verkis, Cibuti’deki Assal Gölü’nde jeotermal enerjinin doğrudan kullanımı için bir fizibilite çalışması yürütmek üzere Kalkınma İşbirliği için Dünya Hedefleri Fonu’ndan 4 milyon ISK (yaklaşık 30.300 ABD Doları) finansman aldı.

Verkís Genel Sekreteri Egil Viðarsson, projenin şirkete Cibuti’deki iş fırsatlarını ve yenilenebilir kaynakların sürdürülebilir kullanımını artırmanın yollarını geliştirmede yardımcı olacağını söylüyor. Ek olarak, fizibilite çalışmasının sonuçları, jeotermal kaynakların sürdürülebilir kullanımı ve bu tür projelerde cinsiyet eşitliğinin nasıl teşvik edilebileceği ile ilgili uluslararası en iyi uygulamalar için rehberlik sağlayacaktır.

Proje, petrol ithalatını azaltmak, sera gazı emisyonlarını azaltmak ve ülkenin yaşam kalitesini iyileştirmek amacıyla Cibuti’de jeotermal kaynakların gelişimini destekleyen bir devlet kurumu olan Cibuti Jeotermal Geliştirme Ofisi (ODDEG) için gerçekleştirilecek.

Anlaşmanın imzalanması sırasında Dışişleri Bakanı Martin Eyjolfsson, İzlanda hükümeti ve şirketlerinin bu kalkınma işbirliği projeleri aracılığıyla Birleşmiş Milletler’in küresel hedeflerine nasıl katkıda bulunduğunu gösteren projelerden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

2021 sonlarında KenGen, Cibuti’deki Assal Gölü bölgesindeki Galla Le Koma jeotermal projesi için üç kuyudan ilkinin sondajına başladığını duyurdu.

Cibuti’nin şu anda jeotermal tesisi bulunmamaktadır ancak tahmini jeotermal potansiyel kapasitesi 1000 MW’dır. Geliştirilirse, bu ülkenin elektrik talebini karşılamaya yeterli olacaktır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy