Haberler

İzlandalı grup, Kenya’da çay kurutmak için jeotermal ısıyı kullanmayı keşfedecek

Kenya'da çay toplama (kaynak: flickr/ Shared Interest, creative commons)
Merve Uytun 2 May 2022

İzlandalı şirketler Intellecon ve BBA // Fjeldco, Kenya Jeotermal Geliştirme Şirketi (GDC) ile birlikte, çay kurutmada jeotermalin kullanımını araştırmak üzere hibe aldı.

İzlanda Dışişleri Bakanlığı’nın Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Ortaklık Fonu’nun desteğiyle, danışmanlık firması Intellecon ve hukuk firması BBA//Fjeldco, Kenya’da çay kurutmak için jeotermal ısıdan yararlanma olasılığını araştıracak. Proje, Kenyalı ortaklar Jeotermal Geliştirme Şirketi ve Rosekey Foods ile ortaktır. İzlanda Dışişleri Bakanlığı’nın Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Ortaklık Fonu tarafından finanse edilmesine yönelik bir anlaşma 12 Mart 2022’de imzalandı.

Çay üretimi, Kenya’da çevreyi kirletmesine rağmen çok önemli bir endüstridir. Jeotermal ısının kullanılması, gıda güvenliği ve endüstrinin çevresel etkisi üzerinde çok olumlu bir etkiye sahip olabilir. Proje, özellikle insana yakışır iş ve ekonomik büyüme konusundaki sekizinci hedefi, sorumlu tüketim ve üretim üzerindeki on iki hedefi ve iklim eylemi konusundaki on üçüncü hedefi olan Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini (SDG’ler) destekliyor. Proje, Kenya’nın CO2 emisyonlarını önemli ölçüde azaltma potansiyeline sahiptir. 2002’de Kenya’da çay ve diğer yiyecekleri kurutmak için tahminen 155.000 ton odun yakıldı. Yakılan her ton odun için yaklaşık 1,8 ton CO2 salınır. 2002 yılında, Kenya’da gıdaları kurutmak için tahminen 300.000 ton CO2 atmosfere salındı. Odun yakma yerine jeotermal ısı kullanılarak önemli miktarda CO2 emisyonu önlenebilir.

Proje, danışmanlık firması Intellecon ile hukuk firması BBA//Fjeldco arasındaki bir ortaklıktır. Her iki firma da gelişmekte olan ülkelerde jeotermal ve diğer sürdürülebilir enerji projelerinde kapsamlı ve artan deneyime sahiptir. Proje başarılı olursa, Kenya’da enerji ve gıda üretiminde işbirliğini geliştirme doğrultusunda iş yaratma ve ekonomik kalkınma için daha fazla fırsatın gelebileceğine dair umutlar var.

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Ortaklık Fonu, gelişmekte olan ülkelerde işbirliği girişimleri başlatarak Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda çalışmak isteyen İzlandalı özel sektör firmalarını desteklemektedir. Özel sektör firmaları, katılarak, gelişmekte olan ülkelerde artan ekonomik faaliyeti destekleyebilir ve yükselen pazarlardaki rekabet güçlerini artırabilir. Fon başvuruları için bir sonraki son tarih 3 Mayıs. Daha fazla bilgi www.MFA.is/sdgfund adresinde mevcuttur.

Kaynak: ThinkGeoEnergy