Haberler

İzmir Valisi Köşger ve İBB Başkanı Soyer, Seferihisar’daki jeotermal tesislerde incelemelerde bulundu

İzmir Jeotermal A.Ş. sahası (kaynak: İBB web sitesi)
Merve Uytun 31 Eki 2021

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger’in birlikte İzmir Jeotermal A.Ş’nin Seferihisar’da kurulu tesislerini incelediği bildirildi.

İzmir Valiliği ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ortak olduğu İzmir Jeotermal A.Ş.’nin  Seferihisar’da devam eden çalışmalar İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger ve İBB Başkanı Tunç Soyer tarafından ziyaret edilerek incelendi. İBB’nin web sayfasında yer alan habere göre, sahada yapılan teknik geziye Başkan Soyer ve Vali Köşger’in  yanı sıra bazı yerel yöneticiler de katıldı. Katılımcılar arasında, Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz, Balçova Kaymakamı Ahmet Hamdi Usta, Seferihisar Kaymakamı Naci Aktaş, Karabağlar Kaymakamı Cemil Özgür Öneği ve İzmir Jeotermal Genel Müdürü Sinan Arslan da bulunuyor.

Heyetin gezisinde önce, Kavakdere Mahallesi’nde RSC Elektrik Üretim İnşaat Turizm A.Ş. tarafından yapımı tamamlanan ve 2020 yılı sonunda üretime başlayan jeotermal elektrik santrali oldu. Bu santral, ruhsat sahibi İzmir Jeotermal Enerji San. Ve Tic. AŞ’den elektrik üretilmesi amacıyla kiralanmış ve toplam kurulu gücü 12 MW olarak tamamlanmıştır.

Başkan Soyer’in ile Vali Köşger, 12 MWe kurulu güce sahip RSC Jeotermal Enerji Santrali (JES) I santral ziyaretinin ardından Tuzla’daki jeotermal sera ve meyve kurutma tesisini ve üretim kuyularını incelediği ve daha sonra da Doğanbey’de planlanan termal tedavi merkezi hakkında bilgi aldığı belirtilmiş. Bu gezinin jeotermal enerjinin entegre kullanımının karar vericiler için iyi bir deneyim olduğu ve halkın jeotermal enerjiye bakışı için olumlu katkı sağlamasını umuyoruz.

Kaynak: İzmir Büyükşehir Belediyesi