Haberler

Japon şirketi Cibuti jeotermal lityum ile ilgileniyor

Cibuti, Fiale proje sahasına giden sondaj kulesi (kaynak: Dan Hoyer)
Merve Uytun 18 Haz 2022

Itochu Corporation'dan bir heyet, jeotermal akışkanlardan lityum ve potasyum ekstraksiyonuna olan ilgilerini belirtmek için Cibuti Enerji Bakanı ile bir toplantı gerçekleştirdi.

Japon çokuluslu şirketi Itochu Corporation’dan bir heyet geçtiğimiz günlerde Cibuti Doğal Kaynaklardan Sorumlu Enerji Bakanı Bay Yonis Ali Guedi ile bir görüşme yaptı. Bu toplantı sırasında Japon heyeti, jeotermal akışkanlardan lityum ve potasyumun çıkarılması ve bir petrol rafinerisinin inşası olmak üzere iki projeye olan ilgilerini dile getirdi.

Itochu Corporation, bildirdiğimiz gibi, Kenya’daki Olkaria VI jeotermal santralinin inşası için kısa listeye kalan dört şirketten biriydi. Bu arada, Cibuti’deki jeotermal projenin son güncellemesi, 2021’in sonlarında Galla Le Koma’daki ilk üç kuyunun sondajının başlamasıydı.

Itochu Corporation’ın Afrika bloğu CEO’su Bay Kenichi Kishi, heyetin bir parçasıydı. Yonis Alsi ise yatırımcının yaklaşımını memnuniyetle karşıladı ancak onlara jeotermal akışkanların kullanımıyla ilgili olarak Cibuti Jeotermal Enerji Geliştirme Ofisi (ODDEG) ile iletişim kurmalarını tavsiye etti.

Görüşme sırasında resmi bir taahhütte bulunulmamasına rağmen, iki taraf müzakerelere devam etme konusunda anlaştı.

Kaynak: ThinkGeoEnergy