Haberler

Japon şirketleri yeni jeotermal ısı geri kazanım teknolojisini ortaklaşa kullanacak

TEPCO ve MOECO arasındaki anlaşma imza töreni (kaynak: TEPCO)
Merve Uytun 16 Haz 2022

TEPCO ve MOECO arasındaki kabul edilen anlaşma, yeni ısı geri kazanım teknolojisini kullanarak Japonya'da bir jeotermal proje geliştirmeyi amaçlıyor.

Japon şirketleri Mitsui Oil Exploration Co. Ltd (MOECO) ve TEPCO Renewable Power Inc. (TEPCO), yeni ısı geri kazanım teknolojisini kullanan jeotermal enerji üretimi konusunda ortak bir değerlendirmeyi duyurdu. Bu gelişme için aday alanlar seçilecek ve keşiflerin en erken 2025 yılına kadar başlaması planlanıyor.

Yeni ısı geri kazanım teknolojisi, suyu yüzeyden sirküle etmek için yeraltı kuyu döngülerini kullanacak. Bu yaklaşım, daha geleneksel jeotermal projelerin aksine, jeotermal enerji üretimi için yeraltı geçirgenliğine dayanmadığı için benzersizdir. Bu, keşif zorluğunu azaltır ve keşif ile geliştirme arasındaki teslim süresini kısaltır. Jeotermal akışkanlar doğrudan çıkarılmadığından, yeni teknoloji çevre üzerindeki yükü de azaltır.

Bu yeni teknoloji, aksi takdirde geleneksel jeotermal enerji için düşünülmeyecek bölgelerde gelişmeye izin verdiği için jeotermal enerji üretim endüstrisinde oyunun kurallarını değiştirecek bir unsur olabilir. Bunun, dünyadaki en büyük üçüncü jeotermal kaynağa sahip olarak sıklıkla tanımlanan Japonya’daki jeotermal endüstrisinin büyümesini kolaylaştırması öngörülmektedir. Ortak değerlendirme, bölge ekonomisine katkıda bulunmanın yanı sıra, keşif için aday olarak seçilecek bölgelerde yaşayanların duygularını anlamayı amaçlıyor.

Bu yeni teknolojiyle kullanılan kuyuların konsept diyagramı (kaynak: TEPCO)

Bu ortak değerlendirme ile MOECO, yıllarca petrol ve doğal gaz projeleri geliştirerek işlenmiş yeraltı kaynaklarının değerlendirilmesi ve geliştirilmesinde bilgi ve teknik becerilerini kullanacaktır. TEPCO, elektrik santrallerinin inşası ve işletilmesi konusundaki bilgilerini ve teknik hünerlerini masaya yatırıyor.

MOECO Başkanı ve CEO’su Hirotaka Hamamoto, “MOECO 2012 yılında jeotermal enerji sektörüne girdi ve şu anda Japonya’da beş projede yer alıyor. Özellikle Niseko, Hokkaido’daki bağımsız anketlerimiz bu yeni teknoloji için son derece yüksek bir potansiyel gösterdi ve tanıtım testleriyle ilerliyoruz.” dedi.

“Bu yeni teknoloji, geleneksel jeotermal enerjinin önündeki engelleri azaltıyor ve volkanik olarak aktif Japonya’nın özelliklerinden yararlanan yenilenebilir enerjilerin genişletilmesine yardımcı olacak. Bu ortak değerlendirme, bu teknolojinin hızlı ticarileşmesine ve daha da geliştirilmesine yol açacaktır.” sözlerine ekledi.

TEPCO Başkanı ve CEO’su Masashi Nagasawa konuyla ilgili şunları söyledi: “Jeotermal gücü teşvik etmek için MOECO ile ortak olmaktan çok memnunuz. Japonya’da jeotermal enerji için yüksek potansiyel ve yenilenebilir enerji olarak kullanımı için büyük beklentiler var. Yeni teknolojiyi kullanmaya yönelik bu ortak düşünce, geleneksel jeotermal enerji geliştirme ile karşılaştırıldığında çevre üzerindeki yükü azaltabileceğinden, TEPCO RP’nin doğa ile uyum ilkesiyle örtüşüyor.”

Kaynak: ThinkGeoEnergy