Haberler

Japonya’da yeni viski fabrikası jeotermal enerjiyi kullanacak

Shinobu Viski (kaynak: Şirket web sitesi)
Merve Uytun 31 May 2021

Japonya, Niigata'daki yeni bir butik viski fabrikası, damıtma işlemi için bir jeotermal kaplıcadan gelen sıcak suyu kullanacak.

Butik bira ve viski üreten Niigata Beer‘ın Japonya’nın Niigata Eyaleti, Aga Kasabasında bir viski fabrikası kuracağı bildirildi. Kanose bölgesindeki jeotermal ısı damıtma için kullanılacak. Şirket, Kasabada istihdam yaratmanın yanı sıra, üretim aşamasında ortaya çıkan prinayı gıda olarak kullanarak sığırları otlatmayı planlıyor.

Şirkete göre içki fabrikası, bir günlük hamam tesisi olan “Kanose Onsen Akayu” nun bitişiğindeki kapalı “Kakugami Göl Kenarı Dinlenme Merkezini” yenileyecek. Kaplıcaların ısısından yararlanılarak iki adet distilatör kurulacak ve viski yapılacak. Mevcut yerel altyapı, Agano Nehri üzerindeki Kanose Barajı’nda varil depolaması için kullanılacak ve merkez ofis, Nishikan Bölgesi’nde kurulacak.

Şirket ayrıca, bira üretimi sürecinde üretilen prinayı merkez ofisinde yem olarak kullanan bir hayvancılık işletmesi geliştiriyor. Kasaba, viski üretiminden sonra prina kullanarak otlatmak için de uygun bir yer arıyor.

Tesisleri satın almak ve satmak için Haziran 2021’de kasaba ile bir sözleşme imzalanacak. İçki fabrikasının inşaatı Ağustos ayında başlayacak ve şirket yeni bir bira ruhsatına başvuracak. Altı ay ila bir yıl sonra viski göndermeyi hedefleyen sonbaharda faaliyete geçecek. Ayda 16.000 şişe üretmeyi planlıyor ve bunların çoğu yurt dışına ihraç edilecek. İki personelin işe alınması bekleniyor.

Akayu jeotermal kaynağının sıcaklığı 59,5 derece olup damıtma için yaklaşık 80 dereceye kadar ısıtılır. Merkez ofis, damıtma için propan gazı kullanıyor ve bu da maliyetlerin düşmesine neden olacak. Farklı bir boru kullanıldığından gündüz spa banyosu tesisinin işleyişine herhangi bir etkisi olmayacak.

Niigata Bira Fabrikası’nın başkanı Ken Usami, kasabaya girme nedeniyle ilgili olarak, “kaplıcaların sıcaklığı ve suyunun yüksek olduğunu” açıkladı. Üstelik, “Viski hikaye olarak yapıldığı çevreyle de ilgileniyor. Ağa Kasabasındaki kaplıcaların ısısını kullanarak damıtmak da dünya çapında ilginç ve büyük bir halkla ilişkiler [fırsat] olacak. ”

Şirket 2017 yılında viski üretimine başlamıştır. Harmanlanmış viski ve saf malt viskinin “Koshi no Shinobu” serisi geliştirilmekte ve neredeyse tamamı Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’ne ihraç edilmektedir. Eylül 2008’de sona eren mali yılda, satışlar 567 milyon Japon Yeni (yaklaşık 5,2 milyon ABD Doları) idi ve viski işi % 60’tı. Lansman, şehirdeki viski için yeni bir marka anlamına geliyor.

Belediye Başkanı Kanda Kazuaki, “Bir kasaba seçmenize sevindim çünkü Akayu’nun sıcaklığı damıtma için uygun. Kaplıcaların yeni kullanımına ve atıl tesislerin kullanımına yol açacak. ”

Kaynak: ThinkGeoEnergy