Haberler

Jeotermal akışkandan lityum eldesi projelerine 10 milyon dolar bağış

Kaliforniya Eyaleti Meclis Binası, Sacramento (kaynak: flickr / David Fulmer, creative commons)
Cannur Bozkurt 20 May 2020

Kaliforniya Enerji Komisyonu, üç jeotermal ile ilgili proje için yaklaşık 10 milyon dolarlık Ar-Ge hibesi verdi. Ödüllerden ikisi lityum geri kazanım projeleri, diğeri ise jeotermal tesislerin üretim kuyularını daha doğru bir şekilde bulmalarına ve yerleştirmelerine yardımcı olacak bir proje içindi.

Kaliforniya Enerji Komisyonu tarafından yapılan açıklama (MSK), Kaliforniya ‘nın %100 temiz elektrik hedefine ulaşmasına ve devletin yükselen lityum geri kazanım endüstrisini genişletmesine yardımcı olacak üç jeotermalle ilgili proje için yaklaşık 10 milyon dolarlık hibe verdiğini duyurdu.

Hibeler, temiz enerji inovasyonu ve girişimciliği yönlendiren devletin önde gelen kamu yararı araştırma girişimi olan CEC’in Elektrik Programı Yatırım Ücreti (EPIC) programı ile finanse edildi.

Bugünün ödülleri arasında Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı’nda sismik ve elektromanyetik verilerin jeotermal rezervuarları nasıl haritalayabildiğini ve üretim kuyularını daha iyi konumlandırmak ve yerleştirmek için yapısal özelliklerinin daha iyi görüntülenmesini sağlayabileceğini göstermek için tasarlanan 1,7 milyon dolarlık bir proje var. Pilot uygulama, Sonoma, Lake ve Mendocino İlçeleri’nde bulunan dünyanın en büyük jeotermal sahası The Geysers’da gerçekleşecek.

“Jeotermal temiz ve sürdürülebilir bir güç kaynağıdır ve eyalette bu kadar geniş kaynaklara sahip olduğumuz için şanslıyız,” diyor CEC Başkan Yardımcısı Janea A. Scott. “Bilinen kaynakların neredeyse yarısı, yüksek başlangıç ​​maliyetleri nedeniyle kullanılmamış durumda. EPIC finansmanı maliyetleri düşüren, verimliliği artıran ve gelecekteki ticari jeotermal yatırımları teşvik eden teknik çözümler bularak bu engelleri aşmaya yardımcı olabilir.”

Kaliforniya dünyanın en bol jeotermal kaynaklarına ev sahipliği yapıyor. Eyalette faaliyet gösteren 40’tan fazla jeotermal enerji santrali, 2.700 megawatt’tan fazla yenilenebilir enerji kapasitesi sağlayan doğal oluşmuş sıcak yeraltı rezervuarlarına başvuruyor. 2018’de jeotermal enerji, eyalette 11.500 gigawatt saatten fazla üretim üretti. Bununla birlikte, bu, 2018 yılında devlet tarafından üretilen toplam enerjinin %6’sından daha azını, rüzgar ve güneş tarafından üretilen yenilenebilir enerji miktarından çok daha azını temsil ediyor.

Lityum eldesi

Kaliforniya’nın enerji hedeflerine enerji depolamak için piller kullanılarak da ulaşılacak. En verimli pil türlerinden bazıları lityum’u anahtar bir unsur olarak kullanmakta ve devletin jeotermal sıcak noktalarının ürettiği akışkanda benzersiz derecede yüksek çözünmüş yumuşak metal konsantrasyonları bulunmaktadır.

Bugün verilen lityum geri kazanım projeleri, maliyetleri ve çevresel etkileri azaltmaya yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Bunlar aşağıdakileri içerir:

  • Pil sınıfı lityum karbonat üretmek için dakikada en az 100 galon jeotermal akışkan maliyet etkin bir şekilde işleyebilen Kalipatria’daki mevcut bir jeotermal enerji tesisinde bir pilot proje için BHER Minerals, LLC’ye 6 milyon dolar
  • Akışkandan lityum çıkarmak için yeni geliştirilen bir sorbent malzeme kullanan ve ek maliyete sahip yüksek saflıkta lityum karbonatın doğrudan oluşumu için ayrı bir süreç kullanan deneme ölçekli bir pilot proje için Palo Alto merkezli Materials Research LLC’ye 1,8 milyon dolar.

Son yıllarda, temiz enerji kaynakları ulaşım, bina ve enerji sektörlerindeki fosil yakıtların hızla yerini aldığından, küresel lityum talebi önemli ölçüde artmıştır.

Kaliforniya’nın bazı endüstri tahminlerine göre dünyanın mevcut lityum talebinin üçte biri kadar olan büyük lityum yatakları da devletin yeşil ekonomisini ilerletmenin bir yolu olarak görülüyor. ABD Enerji Bakanlığı’nın Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı’na göre, sadece Imperial Vadisi’ndeki mevduatlar potansiyel olarak yılda 860 milyon dolara kadar gelir üretebilir.

Lityum geri kazanımının devlet üzerindeki büyük etkisi nedeniyle; yaratabileceği yeni iş, yatırım ve iş ekosistemi; ve temiz enerji üzerindeki dönüştürücü etkisi, bazıları gelişmekte olan endüstriyi “Silikon Vadisi 2.0” veya “Lityum Vadisi” olarak adlandırıyor.

Kaliforniya ve ötesindeki lityum kurtarma çabaları hakkında daha fazla bilgi için, 12 Şubat 2020’de düzenlenen Kaliforniya’nın Lityum Eldesi Girişimi Sempozyumu’nun sunumlarını ve arşivlenmiş bir kaydını görüntülemek için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Kaliforniya Enerji Komisyonu, Kaliforniya eyaletini %100 temiz enerji geleceğine götürüyor. Yedi temel sorumluluğu var: yenilenebilir enerjinin geliştirilmesi, ulaşımın dönüştürülmesi, enerji verimliliğinin artırılması, enerji inovasyonuna yatırım yapılması, devlet enerji politikasının geliştirilmesi, termik santrallerin sertifikalandırılması ve enerji acil durumlarına hazırlık.

Kaynak: ThinkGeoEnergy