Haberler

Jeotermal arama projesi İsviçre, Cenevre yakınlarında başlıyor

Satigny/Cenevre, İsviçre'de sondaj kulesi (kaynak: Geothermie 2020)
Merve Uytun 20 Ağu 2021

Cenevre kamu hizmetleri şirketi SIG, İsviçre'nin Cenevre kenti yakınlarında, ikinci bir sismik çalışma başlatıyor.

2018’in ilk çalışmasından sonra, halka açık Cenevre Sanayi Hizmetleri (SIG), Cenevre kantonunda, Fransız Cenova topluluklarında ve Pays de Gex’te ikinci yeraltı arama çalışmasını başlatmaya hazırlanıyor.

SIG şu anda bir jeotermal proje geliştiriyor, bu yıl ikinci kuyusunun başarılı bir şekilde test edildiğini bildiriyoruz ve bu, şirketin jeotermal çalışmalarını genişletiyor.

Dört Gess kasabası bu kampanyadan endişe duyuyor: Ferney, Ornex, Prévessin ve Saint-Genis. İlk kampanya, yeraltındaki sıcak su ve aynı zamanda içme suyundaki potansiyeli araştırmak için birkaç sitenin 2B temsilini yapmayı amaçladı. ”

Bu kampanya yollarda ve tarım arazilerinde gerçekleşecek. Bu amaçla ilgili olabilecek tüm aktörler, çiftçiler, su otoritesi ve tabii ki CERN yönünde iletişim açısından önemli destekler başlatıldı. Bu kampanyanın sonunda toplanan veriler herkese açık olacaktır. Özel sektöre bildirilmeyecektir. Aurélie Charillon, kullanılan teknolojilerin 2018’deki teknolojilerden daha verimli olduğunu açıkladı.

Bu yeni kampanya için tüm paydaşlar arasında beş yıllık bir anlaşma imzalandı. Operasyon maliyeti: SGI’ler için 500.000 Euro ve Fransız toplulukları için 39.000 Euro (Pays de Gex ve French Genevois).

Kaynak: ThinkGeoEnergy