Haberler

Jeotermal araştırma sondajı başladı, Saskatchewan Kanada

Jeotermal proje sahasında sondaj kulesi, Saskatchewan/Kanada (kaynak: DEEP Corp.)
Merve Uytun 6 Eyl 2021

Kanadalı geliştirici DEEP Earth Energy Production, Saskatchewan jeotermal projesi için bir sondaj ve test programı başlattı.

DEEP Earth Energy Production Corp., Border-6 stratigrafik test kuyusunda sondaj çalışmalarının sürdüğünü duyurdu. Bu kuyunun sondajı için sözleşme Saskatchewan merkezli Panther Drilling Corporation’a verildi.

Border-6 kuyusu, Border-1 keşif kuyusunun yaklaşık 8 kilometre kuzeybatısında ve Border-4’ün 6 kilometre kuzeyinde, önerilen ilk güç bloğu alanı dizisinin kuzeybatı ucunda yer almaktadır. Ek iyi kontrol gerektiren bir alanda konumlandırılmıştır ve enerji projesinin ömrü boyunca bir rezervuar izleme kuyusu olarak yeniden kullanılacaktır. Kuyu, Prekambriyen’in tepesinin 30 metre altında, planlanan toplam derinliği yaklaşık 3.515 metre olacak şekilde dikey olarak delinecektir. Kuyu hedefleri, çekirdek ve açık delik jeofizik günlüklerinin toplanmasını içerir. Bu verilerin analizi ve yorumlanması, Deadwood rezervuarını karakterize etmek ve bölgedeki jeolojik anlayışımızı geliştirmek için önemli bilgiler sağlayacaktır. Sondajın ardından, Ekim ve Kasım 2021 boyunca akış ve enjeksiyon testleri yapılacaktır.

Bu sondaj ve test programının sonuçları, nihai saha yeraltı ve tesis tasarımı ve inşaat planlaması için gerekli verileri sağlayacaktır. Bu stratigrafik kuyudan alınan rezervuar verileri, ayrıntılı kuyu tasarımını ve kuyu aralığını doğrulamak için tam ölçekli simülasyon modeline dahil edilecektir. Bu veriler aynı zamanda nihai yüzey güç tesisi tasarımını optimize etmek için de bütünleyici olacaktır.

İşte projeyi özetleyen yeni bir video:

DEEP, bu projedeki sıkı çalışmaları ve işbirliği için Cinepost Films’e teşekkür eder.

Kaynak: ThinkGeoEnergy