Haberler

Jeotermal buharlı kurutma ile çalışan dünyanın ilk kağıt mendil makinesi

Endüstriyel ortaklarla birlikte Kawerau jeotermal kompleksi, Yeni Zelanda (kaynak: NTGA)
Merve Uytun 12 Eki 2021

Tamamen jeotermal buharlı kurutma prosesini çalıştıran dünyanın ilk kağıt mendil makinesi, Essity tarafından Yeni Zelanda, Kawerau'daki jeotermal tesislerinde kuruldu.

İsveçli hijyen ve sağlık şirketi Essity, şirket tarafından bildirildiği üzere, dünyanın tamamen jeotermal buharlı kurutma işlemini çalıştıran ilk kağıt mendil makinesi de dahil, şirketin Kawerau, Yeni Zelanda’daki tesisinde verimliliği artırmaya yatırım yapıyor.

Kağıt hamuru tüketiminin azaltılması, atıkların azaltılması ve makinede doğal gazın yakılmasının ortadan kaldırılmasıyla birlikte iyileştirmeler, Kawerau tesisinden kaynaklanan karbon emisyonlarının yüzde 23 oranında azaltılmasına katkıda bulunacak.

“Sürdürülebilir temizlik kağıdı üretimi söz konusu olduğunda yeni endüstri standartları belirliyoruz. Tamamen jeotermal buhar prosesi çalıştıran dünyanın ilk temizlik kağıdı makinesine yatırım yapmak çığır açıcıdır. Karbon emisyonlarımızı azaltarak müşterilerimize ve tüketicilerimize daha iklim dostu ürünler sunabiliriz” diyor Essity Başkanı ve CEO’su Magnus Groth.

Essity, Avustralasya’daki operasyonlarında çevresel ve sosyal sürdürülebilirlik performansı için sektöre liderlik etmekten gurur duyuyor. İyileştirmeler arasında Avustralya Ulusal Paketleme Hedeflerini destekleyen sürdürülebilir paketleme, sertifikalı sürdürülebilir lif kaynakları, etik tedarik zincirleri ve üretim atıkları ile su kullanımının azaltılması yer alıyor.

Yaklaşık 15 milyon AUD (yaklaşık 95 milyon SEK) tutarındaki yatırım, kısmen Yeni Zelanda’da EECA (Energy Efficiency and Conservation Authority) tarafından yönetilen Karbonsuzlaştırma Endüstrisine Devlet Yatırımı (GIDI) Fonu aracılığıyla finanse edilmektedir.

Jeotermal buhardan doku üretimi, Essity’nin 2050 yılına kadar daha az enerji kullanma ve net sıfır karbon emisyonu çalışmalarının bir parçasıdır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy