Haberler

Jeotermal Endüstrisi ve EGEC, Avrupa Strateji Çağrısında bulundu

Avrupa Komisyonu (kaynak: Sébastien Bertrand / flickr, creative commons)
Merve Uytun 16 Nis 2022

EGEC ve 150 jeotermal şirketin ortak imzaladığı mektup, Avrupa Komisyonu'nu 2023 yılına kadar bir Jeotermal Stratejisi hazırlamaya çağırıyor.

150 şirketten oluşan bir grup, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’e, potansiyel jeotermal enerjiyi ortaya çıkarmak için bir Avrupa stratejisi çağrısında bulunan bir mektup hazırladı. Mektup, Avrupa Jeotermal Enerji Konseyi (EGEC) Philippe Dumas tarafından imzalandı ve jeotermal endüstrisindeki en büyük şirketlerden bazıları tarafından ortak olarak imzalandı. Mektubu buradan inceleyebilirsiniz.

Mektupta, Uluslararası Enerji Ajansı ve Fransız Enerji Ajansı ADEME’nin Avrupa’nın jeotermal potansiyelinin bölgenin ısıtma, soğutma ve elektrik ihtiyacını karşılayabileceğine dair yaptığı çalışmalara atıfta bulunuldu. Lityum ve diğer hammaddelerin sürdürülebilir şekilde çıkarılması için fırsatlar da vardır. Yine de, jeotermal endüstrisinin gelişmemiş durumda olduğu ve politika yetkilileri için düşük önceliğe sahip olduğu vurgulanıyor. Bu durum artık değişmelidir ve yerel kaynakların kullanımını üst düzeye çıkaracak hızlı bir enerji geçişine ihtiyaç vardır.

Ortak bildiride, Avrupa Komisyonu’na 2023 yılına kadar jeotermal enerji ve sürdürülebilir hammadde çıkarımı için bir strateji hazırlaması çağrısında bulunuluyor. Bu, umuyoruz AB’nin 2030 yılına kadar iklim ve enerji hedeflerine ulaşmasına ve 2050 yılına kadar iklim tarafsızlığına ulaşmasına yardımcı olacaktır. Stratejinin; engelleri belirlemek, konuşlandırmayı hızlandırmak için önlemler önermek ve özel yatırımların riskini azaltmak gibi birkaç kilit alana odaklanması gerekecek.

Kaynak: ThinkGeoEnergy