Haberler

Jeotermal – enerji geçişinde ilerlemek için stratejik varlık

Castelnuovo di Val di Cecina, Toskana/İtalya'daki jeotermal santral (Gabriele Delhey, commons/ wikimedia)
Merve Uytun 21 Ara 2021

İtalya, Toskana'da gerçekleştirilen yakın tarihli bir çalıştayda jeotermal; Toskana bölgesi için büyük potansiyele sahip stratejik bir varlık ve enerji geçişinin etrafında döneceği temel bir kaynak olarak tanımlandı.

Jeotermal enerji, İtalya’da 13 Aralık’ta Pomarance Belediyesi’nde gerçekleştirilen “Jeotermal enerji ve CO2 / CH4 emisyonları: Toskana vaka çalışması” çalıştayında kapsamlı bir şekilde tartışıldı. Konferans, Pisa Üniversitesi, CNR of Pisa, Milan Polytechnic, La Sapienza Roma Üniversitesi ve Rina Consulting ile Enel Green Power tarafından düzenlendi. Toplantıya çevre konseyi üyesi Monia Monni de katıldı.

Monni, “Jeotermal enerji, Toskana için enerji geçişinin etrafında dönmesi gereken ve bu sayede 2030 Gündemi tarafından belirlenen karbonsuzlaştırma hedeflerine ulaşabileceğimiz stratejik bir varlıktır” dedi. Enel Green Power tarafından sağlanan verilere göre, Toskana’da jeotermal enerji, elektriğin %70’ini yenilenebilir kaynaklardan üretiyor. Enel Green Power, dünyanın en eski ve en yenilikçi jeotermal kompleksini yönetiyor: Pisa, Siena ve Grosseto illeri arasında yer alan toplam 37 üretim grubuna yönelik 34 jeotermal enerji santrali. Toskana’da yıllık olarak üretilen yaklaşık 6 milyar kWh, bölgesel elektrik ihtiyacının %30’dan fazlasını karşılamanın yanı sıra, 10 binden fazla kullanıcıyı, 30 hektarlık seraları ve tarım-gıda ve zanaat endüstrilerindeki şirketleri ısıtmak için faydalı ısı sağlıyor.

Monni “Mevcut olduğu bölgeler için bu kaynağın potansiyelinin altını çizmek gerekli. Bölgeler genellikle nüfus azalması, iş fırsatlarının azlığı ve kolayca erişilememesi ile karakterize ediliyor. Jeotermal enerjiye yatırım yapmak, altyapıların geliştirilmesine, ekonomiye dayanıklılıklarına ve güçlenmelerine yatırım yapmak anlamına gelir. Kısacası, onları daha çekici hale getirin. Bölge, Belediyeler, şirketler ve işçiler arasında bu sektörde yer alan konular arasında katılımcı bir yol oluşturmayı amaçlayan bir tartışma masasının oluşturulmasına katkıda bulunduğu için meclis üyesi Marras’a da teşekkür ederiz” sözlerini ekledi.

Konsey üyesi daha sonra kısaca, yüksek verimli kontrol sistemleri ve kirleticilerin azaltılması ve jeotermal enerji santrallerinin daha fazla güvenilirliği yoluyla jeotermal sistemin daha fazla sürdürülebilirliğini sağlamak, hava ve su üzerindeki baskıları azaltmak için son yıllarda alınan eylemlere odaklandı.

Meclis Üyesi Monni, “Özellikle uygulayacağımız ekolojik ve enerji geçişi, yalnızca ekonomik açıdan değil, kültürel açıdan da eşi görülmemiş bir fırsatı temsil ediyor” dedi. Uzun yıllardır ilk kez toplumu, ekonomiyi, üretim ve yaşam biçimini yeniden düşünme fırsatına sahibiz. Çevre konusunun enine olması gerekecek, her alana yatırım yapması gerekecek. Toplumumuz ve ancak bu köklü değişimi gerçekleştirebilirsek kızlarımıza ve oğullarımıza daha iyi bir gezegen bırakabileceğiz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: ThinkGeoEnergy