Haberler

Jeotermal enerji gıda sürdürülebilirliğinde nasıl kullanılabilir?

Sera operasyonları, Hollanda (kaynak: flickr/ Jeroen van Luin, creative commons)
Merve Uytun 24 Ağu 2021

İsviçre Cenevre Üniversitesi Yer Bilimleri Bölümü'nden Luca Gugliemetti, gıda sektöründe jeotermal ısı uygulamasının çeşitli olasılıklarını vurgulamaktadır.

Jeotermal enerji, ısının doğrudan kullanımı için henüz keşfedilmemiş bir potansiyele sahiptir, bu nedenle arkadaşımız Luca Gugliemetti, Kıdemli Araştırma Görevlisi – Jeotermal Enerji, İsviçre Cenevre Üniversitesi Yer Bilimleri Bölümü’nün bir makalesi. Jeotermal enerjinin gıda üretiminde kullanılması konusunda tutkulu bir savunucu oldu ve konuyla ilgili çok sayıda ilham verici sunum yaptı. Daha önce onun ve ortağının gıda üretiminde jeotermal kullanımıyla ilgili yaptığı bazı harika makaleler hakkında bilgi vermiştik. Onun ve meslektaşı Stéphane Matteo’nun oluşturduğu, bazıları aşağıda yer alan olan videolara göz atın.

İtalyan yayını Greenreport’taki yakın tarihli bir makalesinde, tüm gıda sektörünün sürdürülebilirliğini iyileştirmek için gıda tedarik zinciri boyunca jeotermal enerjinin nasıl kullanılabileceğini vurguluyor.

Şu anda gıda sektörü, dünyanın toplam enerji tüketiminin yaklaşık %30’unu ve toplam sera gazı emisyonlarının %20’sini oluşturuyor. BM bünyesindeki Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) tahminlerine göre, gıda üretiminin 2050 yılına kadar %70’e kadar artması bekleniyor.

Sürdürülebilir Kalkınma için 2030 Gündemi bu ikilemi ele almayı amaçlamaktadır. 2030 yılına kadar hedef, gıda güvenliğini sağlamak ve sürdürülebilir tarımı teşvik etmektir. Jeotermal enerjinin bu stratejide önemli bir rol oynaması bekleniyor. Avrupa Yeşil Anlaşması gibi yeni enerji politikaları da jeotermal uygulamalar için yeni platformlar sağlıyor.

Makalede özetlendiği gibi, jeotermal enerji, aşağıdakiler gibi geniş bir gıda uygulamaları yelpazesinde uygulanabilir:

  • Meyve, sebze, çiçek ve bitki yetiştirmek için seraların ısıtılması (25 – 100 °C)
  • Su ürünleri yetiştiriciliği (20 – 40 °C) veya balık yetiştiriciliği
  • Alglerin yetiştirilmesi (35 – 37 °C)
  • Havuç, lahana ve kuşkonmaz gibi mahsulleri yetiştirmek için toprak ısıtma (20 – 40 °C)
  • Sulama (40 – 75 °C)
  • Gıda veya mahsulün kurutulması (40 – 100 °C)
  • Sütün pastörizasyonu (70 – 100 °C)
  • Sütün işlenmesi ve alkollü içkilerin hazırlanması için buharlaştırma ve damıtma (80 – 120 °C)
  • Sterilizasyon (> 105 °C)
  • Soğutma (> 120 °C)
Gıda sektöründe jeotermal (kaynak: Luca Guglielmetti)

Gıda uygulamalarında jeotermal enerji kullanımının takdire şayan bir örneği Yenilenebilir Enerji Gıda Topluluğu tarafından temsil edilmektedir. Bu, Slow Food Toscana, Fondazione Slow Food per la Biodiversità ve jeotermal alanların geliştirilmesi için Konsorsiyum (CoSviG) tarafından oluşturulan

Toskana merkezli bir topluluktur. Grup, tarım-gıda sektöründe çevresel sürdürülebilirliği ön planda tutan girişimcilerden oluşmaktadır.

Jeotermal enerjinin tarım-gıda sektörünü daha sürdürülebilir kılmak için bir fırsat sunduğu açık olsa da, bunun gıda tedarik zincirinde temel değişiklikler gerektireceği de açık. Bunlar ancak bu tür değişikliklerin finansal mekanizmalar ve uzun vadeli destek politikaları tarafından desteklenmesi durumunda gerçekleşecektir.

Luca Gugliemetti ayrıca 27-29 Eylül 2021 tarihlerinde yapılacak olan Dünya Bankası/ESMAP Küresel Forumu ve Jeotermal Doğrudan Kullanım Turunda da sunum yapacak.

İşte harika videolardan bazıları:

Kaynak: ThinkGeoEnergy