Haberler

Nestlé’nin, Filipinler’de net sıfır yolculuğunda jeotermal enerji

Marban jeotermal enerji santrali, Filipinler (kaynak: Mitsubishi Power)
Merve Uytun 28 May 2021

Jeotermal enerji, Filipinler'deki yiyecek devi Nestlé'nin Aboitiz Power'ın sağladığı elektrikle net sıfır hedeflere ulaşma yolculuğunun temel bir parçası oluyor.

Filipinler’in dünyanın en büyük yiyecek ve içecek şirketinin yan kuruluşu ve ülkenin en büyük şirketlerinden biri olan NESTLE Philippines, kısa süre önce net sıfır geleceğe yönelik daha büyük ve daha cesur taahhütlerini ilan ederek sürdürülebilirliği savunmaya devam ediyor. Bu yolculuktaki önemli bir adım, Nestle Filipinler’in AboitizPower’ın MakBan jeotermal enerji santralinden yüzde 100 temiz ve yenilenebilir enerji kullanmasıdır.

AboitizPower, ortaklarıyla birlikte, kurulu kapasiteye göre şu anda ülkedeki en büyük yenilenebilir enerji sahibi ve işletmecisidir. Şirket, 2013’ten beri Nestle Filipinler’in Cleanergy ortağıdır ve bugün Nestle Filipinler’in Luzon’daki fabrikalarına ve Makati City’deki merkez ofisine yaklaşık 24,46 MW temiz ve yenilenebilir enerji tedarik etmektedir.

Kısa süre önce düzenlenen 2021 Net Zero Fuarı’nda AboitizPower Ticari İşlemler İş Birimi Başkanı Juan Alejandro Aboitiz, Nestle’nin net sıfır yolculuğu için yenilenebilir enerjinin değerini vurguladı.

“Nestle Filipinler’e Cleanergy tedariği yoluyla, sera gazını bir yılda kullanılan 24.736 arabaya veya tüketilen 12,8 milyon galon benzin tüketmeye veya şarj edilen 14 milyar akıllı telefona eşdeğer miktarda azaltabiliriz. Aboitiz, işlerini büyütmek ve yenilenebilir enerji ihtiyaçlarının ötesinde sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak için Nestle Filipinler ile bu yolculuğa devam etmeyi dört gözle bekliyoruz ”dedi.

Aboitiz ayrıca Nestle’in net sıfır hedeflerinin AboitizPower’ın 10 yıllık Temiz Enerji portföyünü önemli ölçüde büyütme stratejisiyle çok uyumlu olduğunu da sözlerine ekledi. Şirket, ülkenin yenilenebilir enerji pazarını oluşturmaya yardımcı olmak ve küresel sürdürülebilirlik hedeflerine katkıda bulunmak için 2030’a kadar Temiz Enerji ve termal kapasiteleri arasında 50:50’lik bir denge hedefliyor.

Önümüzdeki 10 yıl içinde AboitizPower, yenilenebilir enerjiye yoğun bir şekilde yatırım yapacak, rüzgar, su ve güneş enerjisine odaklanacak ve ayrıca pil gibi diğer teknolojilere doğru genişleyecek.

AboitizPower ve Nestle Filipinler’in uzun vadeli ortaklığı, büyük enerji gereksinimleri olan kuruluşların daha sürdürülebilir iş operasyonlarına geçebileceğinin ve temiz ve yenilenebilir enerji yoluyla daha sürdürülebilir bir gelecek inşa etmeye yardımcı olabileceğinin kanıtıdır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy