Haberler

Jeotermal enerji üretiminde CO2’yi “çalışan akışkan” olarak hedeflemek

TerraCOH CPG (TM) teknolojisine genel bakış (kaynak: TerraCOH, Inc.)
Cannur Bozkurt 8 Nis 2019

ABD merkezli TerraCOH Advanced Geothermal Energies, CO2'yi "çalışan akışkan" olarak hedefleyen jeotermal kaynaklardan nasıl güç ürettiğimiz konusunda devrim yapma arayışını sürdürüyor.

ABD merkezli TerraCOH Advanced Geothermal Energies, jeotermal enerji gelişimini farklı bir açıdan hedefleyen ve jeotermal enerji üretimine yönelik çalışmalarının nasıl bir devrim yaratacağı görülmesi gerekecek bir şirket.

Web sitesine göre, şirket çok sayıda benzersiz özelliklere sahip patentli yeni bir jeotermal enerji tesisi formuyla “emisyonsuz bir gelecek için tüm enerji endüstrisini birleştirmeyi” amaçlıyor. Geleneksel jeotermallere benzer şekilde, şirketin yaklaşımı emisyon üretmeden temel yük gücü sağlayabilmek.

TerraCOH’ın teknolojileri, talep üzerine çalışma esnekliği ve / veya şebeke ölçeğinde enerji depolaması sağlarken düşük kaynak sıcaklıklarında ekonomik olmasına izin veren yeni bir yüzey altı çalışma sıvısı CO2’yi piyasaya sürmeleri ile öne çıkmakta. TerraCOH’un jeotermal enerji üretimi ve enerji depolama sistemleri, yaklaşık olarak dağıtılma potansiyeline sahiptir. Kuzey Amerika kara alanlarının % 50’si, derin tortul jeolojik birimlerinde CO2 depolamayı destekleyebilmekte.

TerraCOH’ın geniş patent paketi, Dünyadaki BatteryTM teknolojisi ile enerji depolanmasına olanak sağlamakta. Bu daha sonra tutarlı ve / veya gönderilemez enerji sağlamak için rüzgar ve güneş ile birlikte kullanılabilir. Rüzgar esmediğinde ve güneş parlamadığında, TerraCOH depoladığı enerjiyi gerektiğinde serbest bırakabilir. Ek olarak, Carbon Capture and Storage (CCS – Karbon Yakalama ve Depolama) hız kazandıkça TerraCOH, CO2 yakalayabilir ve Karbon Yakalama Kullanım ve Depolama (CCUS) aracılığıyla değerli bir kaynak haline getirebilir.

TerraCOH’ın teknolojisi, mevcut fosil yakıt santrallerini ve Ethanol tesisleri gibi diğer endüstriyel tesisleri de karbondan arındırabilir. Bu sitelerin değeri;

  • yakaladıkları CO2’yi 45Q Vergi Kredisi ile para kazanmak,
  • elektrik satışı veya enerji depolanması ile ek gelir akışları,
  • yatırımcıları için daha hızlı getiri, ve
  • CI (Karbon Yoğunluğu) ile Ethanol tesisleri veya sıfır emisyonla üretilen elektrik yüzdesine sahip elektrik üreticileri olsun müşteriler ve tüketiciler, emisyon profillerine göre müşterinin ürünlerini giderek değerlendiriyor.

TerraCOH, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli etkinliklere katılarak endüstri ve kamu bilincini arttırmaktadır;

  • NRG COSIA XPRIZE’de yarı finalist,
  • NREL / Shell Gamechanger’de finalist ve
  • Midwest Cleantech’teki saygın sözler.

Mevcut çalışmaları bir pilot tesisin geliştirilmesine odaklanmakta. TerraCOH CEO’su John Griffin “Bu sürecin temel seviyesinde olmak çok heyecan verici ve tatmin edici oldu” dedi. Ayrıca, “TerraCOH’ın teknolojisinin dünya çapında hem enerji piyasaları için önemli bir fark yaratacağını” belirtti. Pek çok kişi treni yakalamak için çabalıyorlar ancak ilk durakta geçmediyseniz, daha sonra atlamak için çok hızlı olabileceğini fark etmiş olabilirler. TerraCOH, jeotermal için teknoloji heyecan verici bir fırsat sunuyor ve bir rönesans kurmaya yardımcı olacak.

Daha fazla bilgi için şirketin web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy