Haberler

Jeotermal, güneşi enerji kaynağı olarak nasıl geçebilir – WIRED’den harika bir makale

Yüksek sıcaklıklı bir kaynağın kavramsal unsurlarını gösteren / hidrotermal kaynaklar (Kaynak: Cumming 2009'dan sonra değiştirilmiş ve genelleştirilmiş, GeoVision raporu)
Cannur Bozkurt 16 Mar 2020

WIRED, jeotermalin dünyaya ne kadar enerji sağlayabileceği konusunda oldukça ilgi çekici bir makale yayınladı.

ABD’deki Wired Magazine, “dünyanın jeotermal enerji ile ne kadar süre çalışabileceğini” ele alan oldukça ilginç bir makale yayınladı.

Aşağıda özetini paylaştığımız makalenin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Özünde, makale, dünyanın enerji ihtiyaçlarımız için kullanma bağlamında ne kadar ısı enerjisi depoladığını inceliyor. Yazar, farklı yenilenebilir enerji teknolojilerinin enerjilerini nereden aldıklarına, doğal olarak güneş enerjisi olarak güneşe odaklanmış, ancak fosil yakıtlar bile esasen ölen ve yağa dönüşen bitkilerden oluşuyor. Bir anlamda rüzgar da güneş enerjisine dayanmaka, çünkü Dünya atmosferindeki farklı ısı havayı genleştirerek, rüzgar oluşumuna olanak sağlıyor.

Hidroelektrik enerji temel olarak güneşin suyu ısıtarak buharlaştırdığı ve yağmur olarak yağan suyun nehirleri ve hidroelektrik tesislerini besleyen barajları doldurması ile gerçekleşen bir yerçekimi enerjisidir.

Bununla birlikte, yazar güneşle bağlantısı olmayan sadece iki enerji teknolojisi formuna işaret ediyor. Bunlar nükleer güç ve jeotermal enerji.

Ne kadar enerjinin var olduğunu değerlendirmek için bilimsel yaklaşım ilginçtir, ancak doğal olarak bizi gerçekten ne kadar erişilebilir olduğu sorusuna götürür. Ancak genel olarak jeotermal enerjinin oynayabileceği büyük rolü vurgulayan oldukça ilginç bir makale.

Kapsayıcı başka bir unsur ise, jeotermal ısıda bulunan enerjinin çoklu ve kademeli olarak kullanılması fırsatı. Elektrik üretmek için kullanıldığında, örn. ısıtma ve ilgili endüstriyel uygulamalar için hala yeterli enerji içeren bir kaynaktır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy