Haberler

Jeotermal, Hindistan’ın Ladakh kentinin enerji ihtiyacına cevap verebilir

Leh Şehri, Ladakh/ Hindistan (kaynak: flickr/ Michael Goodine, creative commons)
Merve Uytun 21 Ara 2021

Bir jeotermal pilot proje, Hindistan Ladakh'daki yerel bir mekana ısı sağlarken, bölgede elektrik için de birçok bir fırsat barındırıyor.

Ladakh Birliği Bölgesi’nin Leh bölgesinde, Çin-Hindistan sınırına yakın İndus nehrinin kıyısında yer alan bir köy olan Chumathang sakinleri, kendilerini sıcak tutmak için yerel bir kafeye akın ediyor. Dışarıdaki sıcaklıklar genellikle eksi 15 dereceye kadar düşer, ancak yakındaki kaplıca sayesinde içerisi 20 derece sıcak kalıyor.

Köylülerin göreceli rahatlığı, Jeotermal Enerji Kullanılarak Mekan Isıtma Üzerine Bir demo Projesi ile mümkün oldu. Proje, İzlanda Jeolojik Araştırması (ISOR), Norveç Jeoteknik Enstitüsü (NGI), Wadia Himalaya Jeolojisi Enstitüsü, Dehradun ve Ulusal Teknoloji Enstitüsü, Hamirpur’dan gelen teknik girdilerle Birlik Hükümeti Bilim ve Teknoloji Departmanı tarafından finanse ediliyor.

2015 yılında demonstrasyon yapıldı ve 2017 yılında proje işletmeye alındı.

NIT Hamirpur’dan Baş Müfettiş Rajeshwar Banshtu, “demonstrasyon projesinin ekipmanı, Hint-Norveç işbirliği projesi kapsamında Norveç ve İzlanda’dan ücretsiz olarak tedarik edildiğini bildirdi. İki ülkeden bilim adamları Ladakh’ı ziyaret ettiler ve en uygun yer olarak Chumathang’ı seçtiler.”

Leh bölgesinde aşırı kış koşullarında hava sıcaklığı genellikle eksi 30 santigrat dereceye düşüyor. Jeotermal enerji, enerji ihtiyacına cevap olabilir. Leh’te ikamet eden bir jeolog olan CP Dorjay, “Leh’teki elektrik istasyonu geç saatlerde Kuzey Şebekesine bağlandı, bu yüzden kasabadaki normal günlerde elektrik alıyoruz. Ancak, insanların ısınmak için ahşap ve inek gübresi gibi malzemelere bağımlı olduğu iç mekanlarda koşullar kötü.”

Halihazırda, çoğu bölge, elektrik ve alan ısıtma için güç gereksinimlerini karşılamak için dizel, gazyağı ve diğer yerel olarak mevcut malzemeleri kullanmaktadır. IIT, Mumbai’den D Chandrasekhram ve Varun Chandrasekhar tarafından hazırlanan bir rapora göre, Ladakh jeneratörleri çalıştırmak için günde 50.000 litre dizel kullanıyor ve bu da Hindistan hazinesine yıllık 2,92 milyar rupiye (mevcut dizel fiyatına göre) mal olan 17 MWe üretecek . Ladakh’ta toplam elektrik talebi 53 MW’dır. Yakıt genellikle kış aylarında Chandigarh ve Delhi’den hava yoluyla taşındığından, Leh’deki dizelin maliyeti Chandigarh’ın iki katıdır. Jeneratörler tek elektrik kaynağı olmaya devam ediyor. Konvansiyonel enerji ile karşılaştırıldığında, jeotermal versiyon, gıda işleme ve seracılık gibi uygulamalarda yaklaşık %80 yakıt maliyeti ve %8 işletme maliyeti tasarrufu sağlar.

Ladakh, Himalaya Jeotermal Kuşağına düşüyor. UT’nin Puga, Chumathang ve Nubra’da üç büyük jeotermal sahası vardır. Banshtu, bilimsel tahminlere göre Puga’daki jeotermal alanın şu anda mevcut olan 250 metre derinlikte 20 MW’lık bir enerji santralini sürdürebileceğini söylüyor. Chumathang’daki gibi demo projeleri, köye ve yakınlardaki Ordu kuruluşuna alan ısıtması sağlamak için büyütülebilir.

Artan nüfus ve artan turist akışı ile Ladakh’ın enerji ihtiyaçları gelecekte keskin bir yükseliş görebilir. Bilim adamları, jeotermal enerjinin talebi karşılamak için en uygun ve sürdürülebilir kaynak olduğunu söylüyor. Bozulmamış çevreyi korumanın yanı sıra bölgenin sosyo-ekonomik koşullarına da katkı sağlayabilir.

Ancak zorluklar devam ediyor. Jeotermal elektrik üretim maliyeti yüksektir. Sahanın 200 metreden fazla delinmesi gerekiyorsa, 1 MW üretmek 40 crore (yaklaşık 5,3 milyon $) maliyetine mal oluyor, ancak daha fazla proje uygulandıkça bu önemli ölçüde azalacak. Ayrıca, büyük ölçekli projeler için teknoloji ve ekipmanın batı ülkelerinden tedarik edilmesi gerekiyor ve bu da maliyetleri daha da artırıyor. Jeotermal enerjiden elektrik üretmek için özel girişimler başarılı olmamıştır. 2005 yılında GeoSyndicate Power Private Ltd, Puga’da güç üretmek için 50 MWe’lik bir elektrik santrali kurmayı ve ayrıca seracılık ve alan ısıtma gibi doğrudan uygulamalar için sistemler kurmayı planladı. Ama ondan hiçbir şey çıkmadı. Güneş enerjisinin aksine, jeotermal enerji şu anda hükümetin öncelik listesinde değil. Bhoop Singh, “O zamanki Ordu komutanına alan ısıtma için serbestçe kullanılabilen kaynağı kullanması için başvurdum, ancak o statükoya bağlı kalmayı seçti ve bütçe kısıtlamalarını ve bu tür projeler için tedarik eksikliğini belirtmeyi reddetti.” Bilim adamları, avantajlar göz ardı edilemeyecek kadar açık hale geldiğinden senaryonun çizgiyi değiştirebileceğini umuyor.

Tıpkı Ladakh gibi, Himachal Pradesh, diğer yerlerin yanı sıra Alaknanda, Beas, Bhagirathi ve Sutlej (Tattapani) nehirlerinde bol miktarda jeotermal enerji kaynağına sahiptir. Bundan en iyi şekilde yararlanmak eyalet hükümetine kalmıştır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy