Haberler

Jeotermal, İtalya’nın Ferrara kentinde ısınma ücretini %25 oranında düşürecek

Kale kulesinden Ferrara (kaynak: flickr / malexorg, Alessio Milan, creative commons)
Merve Uytun 2 Kas 2022

İtalya'nın Ferrara kentinde yeni imzalanan ve jeotermal enerjiden gelen sabit oranlı bir ısınma tarifesi, önümüzdeki 12 ayda faturaları yaklaşık %25 oranında azaltacak.

İtalya’nın Emilia-Romagna bölgesinde Ferrara Belediyesi ve Gruppo Hera, jeotermal enerji tarafından üretilen ısının bir kısmı için tipik olarak %40 civarında sabit bir oranı dikkate alarak yeni ısıtma tarifelerini sundu. Jeotermal ısıtmanın önümüzdeki kış için öngörülen gaz fiyatlarından yaklaşık %50 ila %70 daha ucuz olmasıyla birlikte, konut sakinlerine faturalarında %20 ila %30 arasında genel bir azalma olarak yansıyacak.

Yeni bölgesel ısıtma tarifeleri, Belediye Çevreden Sorumlu Belediye Meclis Üyesi Alessandro Balboni, Belediye Çevre Kalite Hizmeti Müdürü Alessio Stabbelini ve Gruppo Merkez Pazar Direktörü ve CEO’su Hera Cristian Fabbri’nin katıldığı belediye konutunda düzenlenen toplantıda açıklandı.

2019 yılının sonlarında Gruppo Hera, bir kamu ihalesinin ardından İtalya’daki Casaglia’nın jeotermal enerji santralini devraldı. Hera aynı zamanda Ferrara’daki bölgesel ısıtma hizmetinin yöneticisidir ve bu satın almayı jeotermal bölgesel ısıtma tedarikinde stratejik hale getirir.

Yeni tarife yapısı, jeotermal ısıtmadan elde edilen ekonomik avantajı pekiştiriyor ve yılın ilk bölümünde halihazırda tanınan 1,5 milyon Euro’luk indirime ekleniyor.

Jeotermalden sabit fiyat bileşeni, jeotermal kaynaklardan yıllık olarak üretilen enerjinin hacmine göre belirlenecektir. Bu daha sonra takvim yılının ısı tüketimine ilişkin faturaların hesaplanmasına uygulanacaktır. Yıl sonunda jeotermal enerjinin fiili katkısına dayalı bir düzenleme uygulanacaktır. Önümüzdeki kış gaz fiyatlarının projeksiyonu göz önüne alındığında, bu müdahale, Ekim 2022’den Eylül 2023’e kadar Ferrara’daki vatandaşlara ve işletmelere 8 ila 16 milyon Euro değerinde bir fayda sağlayacaktır.

Elde edilen sonuçtan gurur duyuyoruz çünkü bu temelde önümüzdeki birkaç yıl içinde benzersiz bir yerel enerji sistemine yatırım yapmaya devam edebileceğiz. Cristian Fabbri, bugün her zamankinden daha fazla rekabetçi ve çevresel açıdan sürdürülebilir bir seçimi temsil eden ve bu bölgenin karbondan arındırma sürecini giderek daha kararlı bir şekilde mümkün kılacak bir sistem” dedi.

“Bugün imzalanan, önemli ve özellikle önemli bir anlaşmadır. Bölgemiz büyük bir jeotermal alanın üzerinde yer almaktadır ve bu yenilenebilir ve yerel enerji kaynağının geliştirilmesi, özellikle enerji maliyetleri açısından bu kadar hassas ve zor bir zamanda bizim için bir hedeftir. Aylar süren bir çalışma sayesinde, bölgesel ısıtmaya bağlı 25 bin konutun faturalarına olumlu yanıt vererek jeotermal enerjinin maliyetini gazdan ayırdık” dedi.

Alessandro Balboni, ” Bölgemizdeki aileler ve işletmeler, bir önceki yönetim tarafından imzalanan bir sözleşme ile yerine gaz fiyatına bağlanan ve son dönemdeki dalgalanmalarla yükselen jeotermal kısım için sabit bir fiyattan yararlanacak. Şimdi, yerel ve yenilenebilir bir enerji kaynağını geliştiren bu müdahale ile, tahminlere göre, bölgesel ısıtmaya bağlı şirketler ve aileler, faturalarında 20’ye varan azalma sayesinde, 2022/23 termal yılında 12 ila 16 milyon avro arasında tasarruf sağlayacak” dedi.

Balboni sözlerine şöyle devam etti: “Bu, ulusal düzeyde benzersiz bir müdahale çünkü diğer bölgelerin aksine gelecek yıllar için cevaplar veriyor ve tek seferlik eylemlerle yetinmiyor. Bu müdahale ile enerji fiyatlarında kriz döneminde somut destek bekleyen işletmelere ve vatandaşlara cevap veriyoruz. Gaz fiyatını bölgesel ısıtmanın jeotermal kısmının maliyetinden ayıran müdahale, 1 Ekim’den itibaren geçerli olacak şekilde geriye dönük olacak. Ferrara anlaşması, jeotermal enerjinin sabit fiyatına ilişkin ilk anlaşmadır ve gaz tarife kuralını ödemek zorunda kalmamalarını sağlamak için yenilenebilir kaynakların korunması için de bir model olmayı amaçlamaktadır.”

Kaynak: ThinkGeoEnergy