Haberler

Jeotermal, Macaristan’ın sera sektörü için büyük avantaj

Sera operasyonları, Veresegyház, Macaristan (kaynak: ThinkGeoEnergy)
Merve Uytun 6 Eyl 2021

Jeotermal, sadece sürdürülebilir bir enerji kaynağı olmakla kalmayıp, somut finansal faydalar sağlayan Macaristan'ın sera sektörü için büyük bir fırsatı temsil ediyor.

Hollanda Tarım, Doğa ve Gıda Kalitesi Bakanlığı’nın Hollanda Tarım Ataşesi Ağı tarafından hazırlanan  makale, Macaristan’ın sera & bahçecilik sektöründeki jeotermal için bazı harika görüşleri paylaşıyor. Sadece sera sektörünün kullanılmayan potansiyelini değil, sürdürülebilir bir enerji avantajı olarak özellikle jeotermali tanımlıyor.

Yıllar boyunca, Macaristan’daki jeotermal enerji gelişimini doğrudan kullanıma odaklanarak rapor ediyoruz. 2020’de, sera operasyonları için jeotermalin toplum için önemli bir ekonomik itici güç olduğu ülkedeki Veresegyház şehrinin harika örneğini bildirdik.

Makaleye göre toplam tarım sektörü, yaklaşık 5,3 milyon hektardır. Sera operasyonlarına hala çok tünelli çadır yetiştiriciliği hakimdir. 2019’da seracılık için toplam arazi alanı sadece yaklaşık 3.510 hektardır ve baskın sebzeler domates ve tatlı biberdir. Yine de, sera sektörü Macaristan’daki sebze üretim hacminin dörtte birini temsil ediyor ve sektör “maliyetleri %49-84 oranında aşan gelir” ile çok fazla getiri sağlıyor gibi görünüyor.

Bahçecilik sektörü ve fırsatları hakkında daha fazla ayrıntı veren makale, jeotermal enerjiyi kullanan sektör için “bölgesel bir altyapı oluşturmaya… yüksek kaliteli ürünlerin üretimini sağlarken aynı zamanda üretimi daha sürdürülebilir hale getirmeye” yardımcı olan büyük fırsatı vurguluyor.

Macaristan’ın termal suya kolay erişimi vardır ve jeotermal enerji, “2018’de 1429 kayıtlı jeotermal kaynaktan 200’den fazlası sera ısıtması için kullanılmıştır” bu nedenle gerçek bir sürdürülebilir enerji fırsatıdır.

9 ila 10 yıl arasında değişen sera yatırımlarının geleneksel geri ödeme sürelerini belirterek, jeotermal ısıtmanın bu geri ödeme süresini iki yıl azalttığı ve hükümetin %50 hibe sübvansiyonu programı kapsamında 4 yıla kadar düşebileceğini belirten mali yönü de vurgulanmıştır.

“Jeotermal ısıtmaya yatırım yapmak, BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ile uyumludur ve potansiyel olarak sera üretim hacimlerini yüz binlerce ton ürün kadar artırabilir.”

Kaynak: ThinkGeoEnergy