Haberler

Jeotermal santrallerin atık ısısını kullanan yeni enerji üretim teknolojisi

Southern Methodist Üniversitesi, Dallas / Texas (kaynak: flickr / euthman, creative commons)
Cannur Bozkurt 17 Haz 2019

SMU'da Jeotermal Laboratuar tarafından yürütülen bir araştırma projesi, jeotermal santraller tarafından atılan ultra düşük dereceli ısıdan ek güç elde etmek için PwrCor teknolojisinin kullanımı yölünde iyimserliği artırdı.

Southern Methodist Üniversitesi’nde (SMU) Jeotermal Laboratuvarı, normalde ek elektrik üretmek için jeotermal santraller tarafından atılan ultra düşük dereceli ısıyı (65 °C ila 120 °C) kullanmayı amaçlayan bir araştırma projesini tamamladı. Projenin temel bir bileşeni, Atıktan Isıya, Jeotermal ve Güneş enerjisi pazarları için yenilenebilir enerji çözümlerine odaklanan ileri teknoloji şirketi PwrCor, Inc.’in tescilli dip döngüsü teknolojisi idi.

ABD merkezli 73 jeotermal alanın 31’inden derlenen verilere dayanarak, şu anda mevcut santrallerin kullanılmış jeotermal akışkanlarından yaklaşık 427 MWe üretilebilir. Bu, araştırmada ele alınan alanların kapasitesinin yaklaşık % 15’ini temsil etmektedir.

SMU Jeotermal Laboratuar Koordinatörü Maria Richards “PwrCor, jeotermal enerji altyapımızın verimliliğini arttırmaya çalışıyor ve çabalarını övüyoruz” dedi.

PwrCor güncel olarak yakıt hücresi ve pistonlu motor endüstrisindeki şirketler ile çalışıyor, ancak jeotermal, petrol, gaz ve güneş enerjisi ile ilgili girişimlerde de yer alıyorlar. Düşük dereceli ve ultra düşük dereceli ısının mekanik güce ve elektriğe düşük maliyetle dönüştürülmesini sağlayan teknolojiler, atık ısıyı ek elektrik enerjisine dönüştürebilecek işletmeler için devrim niteliğinde olabilir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy