Haberler

Jeotermal sondajda yeni metodoloji ve akıllı kuyu malzemeleri araştırmaları

Oklahoma Üniversitesi, Prof. Salehi (kaynak: Oklahoma Üniversitesi)
Cannur Bozkurt 19 Tem 2019

Oklahoma Üniversitesi'nden Prof. Salehi'nin liderliğindeki araştırma ekibi, kuyu yakınındaki kırıklı kayaçlarda sıvı kaybını önlemek için, jeotermal sıcaklıklarla aktif hale getirilmiş şekil hafızalı polimerler kullanan akıllı kayıp dolaşım materyalleri geliştiriyor.

Oklahoma Üniversitesi araştırma ekibi, kuyu yakınındaki kırıklı kayaçlarda sıvı kaybını önlemek için jeotermal sıcaklıklarla aktive olan şekil hafızalı polimerleri kullanan akıllı kayıp dolaşım materyalleri geliştirmektedir. Çalışma, Üniversite tarafından yayınlanan bir makalede paylaşıldı.

Bu malzemeler, sondaj dışı süreyi azaltmak için çatlaklar içinde genişlemekte ve yüksek sıcaklıkta sondaj işlemlerinde kuyu iç çeperini güçlendirmekte. ABD Enerji Bakanlığı’nın Jeotermal Teknolojileri Ofisi, ilk aşamadaki araştırmaya 1.79 milyon dolarlık bir hibe sağladı. Buna ek olarak, proje çeşitli kuruluşlardan 0,5 milyon dolardan fazla maliyet paylaşımına sahiptir.

Mewbourne College Earth and Enerji’den proje prensibi araştırmacısı ve petrol ve jeoloji mühendisliği profesörü Saeed Salehi şu açıklamalrda bulundu: “Bu proje için geliştirilmekte olan şekil polimerleri, yüksek sıcaklıktaki jeotermal sondaj işlemlerinde, sondaj sırasında aktif hale gelen yeni genişletilebilir ve programlanabilir polimerlerdir.”

Salehi, üç fazlı bu projede Mewbourne College Earth and Enerji’den petrol ve jeoloji mühendisliği profesörleri Ramazan Ahmed ve Catalin Teodoriu; Pennsylvania Eyalet Üniversitesi’nden Dahi Taleghani, ve Louisiana Devlet Üniversitesi’nden Guoqiang Li ile birlikte çalışıyor. Profesör Li, bu malzemelerin yüksek sıcaklıkta sentezlenmesine ve test edilmesine yardımcı olan şekil hafızalı polimerlerde uzman. Profesör Dahi ise, hesaplamalı modeller çalıştırıldığında yardımcı olacak hesaplama uzmanı.

Projenin ilk aşamasında, ekip, jeotermal kuyulardaki sorunları gidermek için kayıp sirkülasyon önleme yöntemleri ve akıllı kuyu takviye edici malzemelerden oluşan bir kombinasyon geliştirecek. Materyaller arasında yeni genişletilebilir ve programlanabilir polimerler, parçalanabilir termoplastik kompozitler ve bir sondaj ve kuyu güçlendirme simülatöründe test edilecek olan kayıp sirkülasyon malzemeleriyle karıştırılmış seramikler bulunmakta.

İkinci aşamada, ekip, test için değiştirilmiş OU’nun yüksek sıcaklıktaki akış döngülerinden birini kullanarak malzemeler üzerinde akış döngüsü testleri gerçekleştirecek. Son aşamada, kuyularda uygulama için en iyi teknik, malzeme büyüklüğü ve konsantrasyon kombinasyonunu tasarlamak için hesaplama modelleri çalıştırılacak.

Araştırma hakkında daha fazla bilgi için, salehi@ou.edu adresinden Profesör Salehi ile irtibata geçebilirsiniz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy