Haberler

Jeotermal tesisler ile Aydın’daki karbon salımı 12 kat azaltıldı

Aydın ADÜ (kaynak: ADÜ web sitesi)
Merve Uytun 13 Eyl 2021

Aydın’da son yıllarda artan jeotermal enerji yatırımları ile karbon ayak izinin önemli ölçüde azaltıldığı belirtildi.

Fosil yakıtların kontrolsüzce kullanılması ve yenilenebilir enerji kaynaklarının (Güneş, Rüzgâr, HES, Jeotermal, Biyokütle, Gelgit, Dalga enerjisi gibi) küresel çapta yaygınlaşmaması nedeniyle, küresel ısınma, iklim değişikliği, karbon emisyonu gibi birbiriyle paralel birçok çevre sorunu doğdu. İklim değişikliğine karşı temiz enerji üretiminin önemli olduğunu belirten Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Dr. Öğretim Üyesi Ali Kemal Çakır, “GES, JES, RES ve HES gibi yenilenebilir enerji kaynakları, fosil yakıtlara bağlılığı önemli oranda azaltabilecek belki de yegane enerji kaynaklarıdır. Bu anlamda Aydın, yenilenebilir enerji tesisleri ile karbon ayak izini düşürerek doğa dostu bir şehir olmaya aday durumdadır” dedi.

Çakır, sözlerine şöyle devam etti : “Aydın yerelinde düşündüğümüzde yenilenebilir enerji sektörüne yönelik ciddi artışlar göze çarpmaktadır. Özellikle Aydın’da son yıllarda artan jeotermal enerji yatırımları, şehrin karbon salınımındaki düşüşe hatırı sayılır katkı yapmıştır. Aydın’daki jeotermal tesisler karbon salınımını yaklaşık 12 kat azaltmaktadır. Dolayısıyla, Aydın doğa dostu mevcut projeleri ve planlanan projeleri ile karbon salınımında başarılı bir politikayı benimsemiş ve bunun getirilerini de karbon ayak izini düşürerek sürdürmektedir.”

Ayrıca Çakır, yerel yönetimlerin kuracağı yenilenebilir enerji müdürlükleriyle , karbon ayak izinin düşürülmesinde, enerji firmaları ve sanayi işletmeleri ile işbirliği içinde olmaları gerektiğini belirtti.

Kaynak: Aydın Manşet