Haberler

Jeotermal tesislerin teknik bileşenleri için 3D yazıcı

Enel'in Gayzer projesine göre 3D yazıcı (kaynak: Enel)
Merve Uytun 11 Haz 2021

İtalyan Enel, bir jeotermal enerji santralinin temel teknik bileşenlerini onarmak için 3D baskı teknolojisine yöneliyor.

Geçen hafta İtalyan jeotermal santrali Enel tarafından, İtalya’daki jeotermal enerji santrallerinde yedek parça sağlamak için 3D yazıcıları kullanma yaklaşımını ve bunu önemli ölçüde azaltılmış maliyetlerle anlatan ilginç bir makale yayınlandı.

Şirketin amiral gemisi Gayzer projesinin amacı, jeotermal santrallerin yönetimini optimize etmek, sürdürülebilirliklerini ve tam işlevselliklerini sağlamak, operasyonel verimliliklerini artırmak ve teknik ve finansal performanslarını sürekli iyileştirmektir.

Proje üzerinde çalışan ekip, jeotermal, termal ve hidroelektrik sektörlerinden teknisyenler ve uzmanlardan, Jeotermal enerji santralinin temel bir bileşenini onarmak için, ilk kez bir 3D yazıcı kullanma fikri ortaya çıktı.

Enel Green Power’ın 80’den fazla kişiyi kapsayan yaklaşık 42 girişim geliştiren Proje Müdürü Nicoletta Mazzuca, “Her şey kendi merakımız ve kendi bünyemizde bulunan 3D yazıcıyı kullanma arzumuzla başladı” diyor. “Geleneksel dövme teknikleriyle düzeltilemeyecekleri için çöplüklere gidecek parçaları onarmak istedik. Ancak meslektaşlarımızın tutkusu, yetkinliği ve işbirliği sayesinde bir çözüm bulduk.”

3D Yazıcı, 2019’dan beri Lazer Metal Biriktirme (veya Doğrudan Enerji Biriktirme) teknolojisine sahip bir eklemeli üretim makinesinin mevcut olduğu Enel Üretimi için Mühendislik ve Teknik Destek merkezindeki Santa Barbara metalurji laboratuvarlarında yer almaktadır.

“Yazıcının metalurji laboratuvarının da bulunduğu bir alanda olması, muazzam bir katma değer sağlıyor. Bu şekilde, eklemeli üretim süreci neredeyse gerçek zamanlı olarak izlenebilir ve üretilen ürünlerin mekanik, kimyasal ve metalurjik özelliklerini kontrol edebilir, böylece sürekli geri bildirime de güvenebiliriz” diye açıklıyor Teknik Lider ve Koordinatör Giulio Andrucci. Santa Barbara metalurji laboratuvarı.

Burada bağlantısı verilen makale, bu ilginç ve özellikle yenilikçi yaklaşımın proje, yaklaşım ve teknik yönleri hakkında tüm ayrıntıları sağlamaktadır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy