Haberler

Jeotermal ve hidroelektrik sektörleri sürdürülebilirlik standartları konusunda güçlerini birleştiriyor

Bakan Thordís Kolbrún R. Gylfadóttir, Gudni A. Jóhannesson, Andrea Blair (IGA), Marit Brommer (IGA) ve Bjarni Bjarnason (Reykjavik Energy) - Kaynak: Tom Urban, GEORG)
Merve Uytun 8 Kas 2021

Uluslararası jeotermal topluluğu, uluslararası Hidroelektrik Birliği'nin (IHA) kapsamlı çalışmasına dayanarak, hidroelektrik sektörü için geliştirilen bir Jeotermal Sürdürülebilirlik Standarda adapte olmaya çalışıyor.

Jeotermal ve hidroelektrik sektörlerini temsil eden uluslararası kuruluşlar, Uluslararası Jeotermal Birliği (IGA) ve Uluslararası Hidroelektrik Birliği (IHA), yenilenebilir enerji kaynaklarının sürdürülebilirliğini sağlamak için birlikte yakın çalışma planlarını açıkladılar.

İzlanda, Reykjavik’teki Dünya Jeotermal Kongresi 2020+1’in açılış töreninde IGA, hidroelektrik sektöründe geliştirilenlerden alınan sürdürülebilirlik performans kriterlerini benimseyeceğini söyledi.

IGA, Hidroelektrik Sürdürülebilirlik Standardı ve onun on yıllık değerlendirme protokolü ve yönergeleri ile aynı yönetişim çerçevesine dayalı bir Jeotermal Sürdürülebilirlik Standardı uygulamaya çalışacak.

Hidroelektrik için bir sertifika programı olan Hidroelektrik Sürdürülebilirlik Standardı, çok paydaşlı bir Hidroelektrik Sürdürülebilirlik Konseyi tarafından yönetiliyor ve Uluslararası Hidroelektrik Birliği (IHA) tarafından destekleniyor.

Uluslararası Jeotermal Birliği’nin (IGA) İcra Direktörü Marit Brommer, “Sürdürülebilir yenilenebilir enerji, düşük karbonlu bir geleceğin kilit bir etkinleştiricisidir. Bugün, GSAP’nin İzlanda’dan IGA’ya devredilmesiyle, sürdürülebilir jeotermali ileriye taşımak ve iklim değişikliğiyle mücadelede önemli bir rol oynamak için büyük bir fırsatımız var. IGA adına İzlanda’ya liderliği, bağlılığı ve ilhamı için teşekkür ediyorum. Artık önemli bir aracın gururlu sahipleriyiz ve iki önde gelen endüstri derneğimiz arasındaki gelecekteki işbirliğimizi şekillendirmek için IHA ile çalışmaktan heyecan duyuyorum.”

IHA İcra Kurulu Başkanı Eddie Rich şunları söyledi: “Tüm yenilenebilir sektörler sürdürülebilirliklerini gösterebilir ve geliştirmelidir. Hidroelektrik sektöründe, iyi ve en iyi uygulamalara ulaşma anlayışı oluşturmak için endüstri, hükümetler, STK’lar ve uluslararası finans kuruluşları ile çalışma deneyimimizi paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.”

“Küresel bir jeotermal standardın geliştirilmesi konusunda IGA ve ilgili tüm paydaşlarla çalışmayı taahhüt ediyoruz. Bu birlikte çalışan sektör örneğine dayanarak, tüm yenilenebilir kaynaklar için ortak bir sürdürülebilirlik çerçevesine sahip olduğumuz bir günü sabırsızlıkla bekliyorum.”

Hidroelektrik Sürdürülebilirlik Standardı

Hidroelektrik Sürdürülebilirlik Standardı, dünya çapında hidroelektrik projelerinin çevresel, sosyal ve yönetişim (ESG) performansları için tanınmasını ve sertifikalandırılmasını sağlamak için 8 Eylül 2021’de Dünya Hidroelektrik Kongresi‘nde başlatıldı.

Hidroelektrik Sürdürülebilirlik Standardı kapsamında sertifika almak, şirketlerin İklim Tahvilleri Girişimi ve AB Sürdürülebilir Yatırım Taksonomisi’nin yeşil tahvil gerekliliklerine ve ayrıca Dünya Bankası ve IFC performans standartlarına uyum göstermelerine yardımcı olur.

Hidroelektrik Sürdürülebilirlik Standardı, on yıl önce Hidroelektrik Sürdürülebilirlik Değerlendirme Protokolü (HSAP) aracılığıyla endüstri, hükümetler, çok taraflı ve finansal kurumlar ve sivil toplum kuruluşlarının koalisyonu tarafından kararlaştırılan performans kriterlerine dayanmaktadır. Katkıda bulunanlar arasında Dünya Bankası, WWF, The Nature Conservancy, Oxfam ve Transparency International ile İzlanda, Norveç, Zambiya ve Çin hükümetleri yer aldı.

Jeotermal Sürdürülebilirlik Standardı

Dünya Jeotermal Kongresi’ne ev sahipliği yapan İzlanda, hidroelektrik ve jeotermal kaynaklar açısından zengindir ve ülke on yıllardır IHA ve IGA’nın çalışmalarına aktif olarak katılmaktadır.

Bir Jeotermal Sürdürülebilirlik Standardının geliştirilmesi, HSAP’a dayalı olarak son beş yılda geliştirilen bir Jeotermal Sürdürülebilirlik Değerlendirme Protokolü’ne (GSAP) dayanacaktır.

GSAP’ye dayalı iki değerlendirme, biri 90 MW’lık Theistareykir projesi ve diğeri 300 MW’lık Hellisheidi elektrik santrali için İzlanda’daki jeotermal projelerde gerçekleştirilmiştir. Test, Hidroelektrik Sürdürülebilirlik Konseyi tarafından akredite edilmiş baş denetçiler tarafından gerçekleştirildi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy